W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą fałszerzy zatrzymany i tymczasowo aresztowany

02.11.2020

Poszukiwany czterema listami gończymi 38-letni Jakub Z. został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBŚP z grupy „łowców cieni”, a następnie na wniosek Prokuratury Regionalnej w Białymstoku tymczasowo aresztowany przez sąd.

Co zarzuca się podejrzanemu

Mężczyzna usłyszał w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz podrabiania dokumentów w celu użycia jako autentyczne. Jakub Z. podejrzany jest również o wypranie blisko 1,7 miliona złotych, uzyskanych z przestępczej działalności.

Zaskoczony zatrzymaniem

Jakub Z. był poszukiwany czterema listami gończymi m.in. za oszustwo, pranie pieniędzy oraz rozbój. Wspólne działania organów ścigania, oparte o szczegółową analizę licznych informacji zgromadzonych w dużej mierze przez „łowców cieni” doprowadziły do ustalenia jego miejsca pobytu. Mężczyzna został odnaleziony w jednym z mieszkań na terenie Gdańska. Poszukiwany nie stawiał oporu, był bardzo zaskoczony całą sytuacją, ponieważ nie spodziewał się zatrzymania przebywając tak daleko od swojego miejsca zameldowania.

Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Białymstoku

Prowadzone przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku śledztwo dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie poprzez administrowane przez siebie sklepy internetowe oferowali sprzedaż dokumentów „kolekcjonerskich” w postaci dowodów osobistych, praw jazdy, kart pobytu cudzoziemców, świadectw kwalifikacyjnych i innych potwierdzających uzyskanie uprawnień zawodowych, dyplomów szkół średnich i uczelni wyższych, a także patentów żeglarskich i motorowodnych. Ogółem było to co najmniej 5 tysięcy sztuk takich dokumentów.

Przestępcy poczynili kroki, by ukrywać prawdziwy charakter prowadzonej działalności. Dokumenty oferowali w sklepach internetowych jako wierne repliki przeznaczone dla kolekcjonerów. W korespondencji mailowej z zainteresowanymi nabyciem klientami sprawcy wskazywali, że rzekome repliki kolekcjonerskie nie mają cech odróżniających je od oryginałów, a wręcz za takie mogą z powodzeniem uchodzić.
Z ustaleń śledztwa wynika, że Jakub Z. kierował tą grupą, a z przestępczej działalności uczynił sobie stałe źródło utrzymania. Tak uzyskane pieniądze wykorzystywał m.in. do zacierania śladów i ukrywania się przed organami ścigania.

O sprawie pisaliśmy również: http://prokuratura-krajowa.test/aktualnosci/aktualnosci-prokuratury-krajowej/uderzenie-prokuratury-i-policji-w-zorganizowana-grupe-produkujaca-tzw-dokumenty-kolekcjonerskie/

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 12:53 Nadolny Damian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 02:52 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}