Podkarpacki pion PZ PK skierował akt oskarżenia przeciwko 17 osobom, za kierowanie i udział w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych zajmujących się przemytem i handlem narkotykami
20.09.2023
Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie w dniu 13 września 2023 roku skierował do Sądu Okręgowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko 17 osobom w śledztwie dotyczącym zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się przemytem i handlem narkotykami. Śledztwo było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji.
Zakres prokuratorskich zarzutów
Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie zarzucił oskarżonym m.in. kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 § 1 i 3 kk, przemyt znacznych ilości narkotyków kwalifikowany z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, handel znaczną ilością narkotyków kwalifikowany z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, realną obawę matactwa oraz ucieczki wobec 10 oskarżonych na wniosek prokuratora stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Dwie grupy przestępcze
W toku śledztwa prokurator ustalił, że na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, Królestwa Niderlandów, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Królestwa Hiszpanii co najmniej od 2019 roku działały dwie zorganizowane grupy przestępcze. Jedna była założona i kierowana przez Pawła O. i Roberta W. natomiast druga założona i kierowana przez Marcina S.
Obie te grupy współpracowały z międzynarodową zorganizowaną grupą przestępczą kierowaną przez obywateli Anglii, Turcji i Maroka. Celem ich działania było popełnianie przestępstw polegających na wywozie znacznych ilości środków odurzających, wewnątrzwspólnotowym ich nabyciu, wewnątrzwspólnotowej dostawie narkotyków i prekursorów oraz obrocie nimi.
Przemycili 2,2 tony kokainy do Wielkiej Brytanii w transporcie pralek i lodówek
Z ustaleń dokonanych w toku śledztwa przez prokuratora wynika, że grupy Marcina S. oraz Pawła O. i Roberta W. przyłączyły się do grupy obywateli tureckich i na ich zlecenie dokonywały wywozu z terenu Królestwa Niderlandów do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej znacznych ilości środków odurzających w postaci kokainy. Narkotyki te na terenie Królestwa Niderlandów, były ładowane i ukrywane w transportach pralek, lodówek oraz w kołach zapasowych samochodów ciężarowych za wiedzą ich kierowców. Ci następnie po załadowaniu samochodów narkotykami przejeżdżali przez przejście graniczne do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej i przekazywali je dalej kolejnym osobom. Z ustaleń dokonanych w toku śledztwa przez prokuratora Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie wynika, że obie grupy dokonały wywozu z terenu Królestwa Niderlandów do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej kokainy w łącznej ilości prawie 2,2 ton o czarnorynkowej wartości 880 milionów złotych.
Międzynarodowy obrót narkotykami
W sprawie ustalono również, że grupa Pawła O. i Roberta W. dokonywała obrotu różnymi narkotykami w tym: marihuaną, kokainą, amfetaminą, płynną amfetaminą na terenie całej Polski oraz na terenie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Narkotyki pozyskiwane były na terenie Królestwa Niderlandów, następnie przewożono je do Polski, gdzie były dalej dystrybuowane. Płynna amfetamina i kokaina, były również w celu sprzedaży, wywożone do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Oprócz zleceń dla grupy tureckiej grupa Pawła O. i Roberta W. dokonała międzynarodowego obrotu narkotykami w tym 131 kg kokainy, 120 kg marihuany, 75 kg haszyszu, 10 tysięcy sztuk tabletek exstasy, 25 kilogramów amfetaminy, 307 litrów płynnej amfetaminy, 200 kilogramów prekursora Alfa-fenyloacetoacetonitryl (APAAN) o łącznej czarnorynkowej wartości 62 milionów złotych.
Na poczet przyszłych kar prokurator w toku śledztwa dokonał zabezpieczeń majątkowych na mieniu oskarżonych w postaci nieruchomości, samochodów, motocykli, pieniędzy w łącznej kwocie prawie 4,2 miliona złotych oraz ponad 14 tysięcy euro.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa