W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podkarpacki pion PZ PK skierował akt oskarżenia przeciwko 39 osobom działającym w ramach dwóch zorganizowanych grup przestępczych handlujących lekami zawierającymi pseudoefedrynę

05.08.2022

Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Okręgowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko 39 osobom za udział w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych zajmujących się pozyskiwaniem leków zawierających w swym składzie pseudoefedrynę poprzez wyprowadzanie ich z legalnego obrotu i dostarczanie do laboratoriów produkujących metaamfetaminę na terenie Ukrainy, Republiki Czeskiej i Słowackiej. Działania w sprawie prowadzone były przez Wspólny Zespół Dochodzeniowo – Śledczy „JIT GOROLA” a także funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji przy współpracy z funkcjonariuszami Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej oraz wsparciu służb czeskich, słowackich, ukraińskich i Europolu.

zdjęcie przedstawiające młotek sędziowski

Skuteczne ściganie sprawców przestępstw związanych z obrotem środkami odurzającymi oraz przestępstw z tym powiązanych, działających w ramach współpracujących ze sobą grup przestępczych również poza granicami kraju  było możliwe dzięki zawartej we wrześniu 2017 roku pomiędzy Prokuraturą Generalną Rzeczpospolitej Polskiej, a Prokuraturą Generalną Republiki Czeskiej i Prokuraturą Generalną Republiki Słowackiej umowie i w jej efekcie utworzeniu Wspólnego Zespołu Dochodzeniowo-Śledczego „JIT GOROLA”.

Właściciele aptek kierujący grupami przestępczymi

Śledztwo zakończone przez Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie dotyczyło dwóch zorganizowanych grup przestępczych. Kierujący nimi właściciele aptek funkcjonujących na terenie województwa podkarpackiego w okresie 2016 i 2017 roku nabywali hurtowe ilości leków zawierających w swym składzie pseudoefedrynę, która jest substancją sklasyfikowaną jako prekursor. Leki te następnie były zbywane, przewożone poza granice kraju na teren Ukrainy, Czech i Słowacji do laboratoriów, które zajmowały się wytwarzaniem z dostarczonego prekursora środków odurzających w postaci metaamfetaminy.

Jak ustalono jedna z grup kierowana przez prowadzących apteki z przestępczego procederu uzyskała korzyść majątkową w wysokości przekraczającej 7,2 mln złotych, zaś druga którą również kierował właściciel apteki, korzyść w kwocie ponad 5 mln złotych.

Oskarżono łącznie 39 osób

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie  oskarżył w tej sprawie łącznie 39 osób, w tym 3 z nich o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą (art. 258 § 3 kk). Pozostałe zarzuty aktu oskarżenia dotyczą  udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 § 1 kk), wytwarzania znacznej ilości środków odurzających określonych w art. 53 ust 2 i 61 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii, prania brudnych pieniędzy (art.299 § 1 k.k.) oraz poświadczania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej nieprawdy w dokumentach (art. 271 § 3 k.k.).

Ustalenia śledztwa

Pierwsze ustalenia w sprawie poczyniono jeszcze w 2016 roku. Wynikało z nich, że konglomerat międzynarodowych zorganizowanych grup przestępczych przenikających się i współpracujących ze sobą, prowadzi przestępczy proceder polegający na wyprowadzaniu leków z legalnego obrotu oraz dostarczania ich do laboratoriów produkujących metaamfetaminę. Wielomiesięczna współpraca międzynarodowa wykazała, że proceder przestępczy rozpoczynał się w Przemyślu na Podkarpaciu, gdzie z aptek i punktów aptecznych leki zawierające w składzie pseudoefedrynę wyprowadzano tworząc fikcyjne dowody ich sprzedaży. Paragon wskazywał na sprzedaż jednego opakowania leku jednej osobie, a w rzeczywistości leki w hurtowych ilościach nawet kilkudziesięciu tysięcy opakowań odbierane były przez „kurierów”. Sprzedawane poza rynkiem aptecznym tabletki blistrowano tzn. oddzielano je od opakowań i dostarczano do kilku laboratoriów wytwarzających amfetaminę na terenie Czech, Słowacji i w Ukrainie.

Zatrzymani kierujący procederem i farmaceuci

Pierwsze realizacje przeprowadzone we wrześniu 2017 roku na terenie województwa podkarpackiego doprowadziły do zatrzymania 23 osób w tym właścicieli aptek. Wobec 19 z nich na wniosek prokuratora sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Funkcjonariusze CBŚP i Straży Granicznej w trakcie przeszukań zabezpieczyli wówczas ponad 200 tysięcy opakowań leków oraz ok.100 kilogramów wyblistrowanych tabletek zawierających pseudoefedrynę.

Zlikwidowane wytwórnie metaamfetaminy na terenie Czech i Ukrainy

Zakrojona na szeroką skalę operacja z udziałem służb czeskich, słowackich i ukraińskich wspierana przez Europol, doprowadziła do zlikwidowania przez śledczych dwóch wytwórni metaamfetaminy i plantacji marihuany w Czechach i zatrzymania tam kolejnych 8 osób podejrzanych o organizowanie przestępczego procederu oraz wytwarzanie środków odurzających.

Z kolei na terenie Słowacji zatrzymano 7 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i obrót prekursorami oraz narkotykami. Podczas tej realizacji słowacka policja zabezpieczyła środki chemiczne służące do produkcji metaamfetaminy oraz kilkadziesiąt kilogramów wyblistrowanych tabletek.

Kolejne działania podjęte na terenie Ukrainy doprowadziły do zlikwidowania trzeciego laboratorium metaamfetaminy oraz zatrzymania uczestniczących w procederze 6 osób.

W toku śledztwa prokurator zabezpieczył na majątku podejrzanych mienie o łącznej wartości 13,5 mln złotych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}