W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podlaski pion PZ PK doprowadził do skazania 40 członków zorganizowanych grup przestępczych prowadzących nielegalną produkcję papierosów

15.03.2022

Na podstawie aktu oskarżenia skierowanego przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku Sąd Okręgowy w Siedlcach (07.02.2022 r.) skazał 40 oskarżonych za wszystkie zarzucane im w akcie oskarżenia przestępstwa, w tym 33 oskarżonych na kary bezwzględnego pozbawienia wolności. Śledztwo było prowadzone wspólnie z funkcjonariuszami Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku.

dłonie w kajdankach

Zakres zarzutów

Akt oskarżenia Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku dotyczył trzech zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się w latach 2013-2016 nielegalną produkcją papierosów na terenie województw mazowieckiego, łódzkiego i zachodniopomorskiego, jak również osób współdziałających w nielegalnej produkcji i paserstwie wyrobów akcyzowych. Łącznie aktem oskarżenia objętych zostało 41 osób (jeden z oskarżonych zmarł w toku procesu), którym prokurator zarzucił kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 i 3 kk, uchylanie się od opodatkowania i powodowanie uszczupleń podatkowych, uczestnictwo w wytwarzaniu wyrobów tytoniowych bez wymaganego wpisu do rejestru producentów tytoniowych, oznaczanie wyrobów podrobionymi znakami towarowymi, paserstwo celne kwalifikowane jako przestępstwa karnoskarbowe pranie pieniędzy kwalifikowane z art. 299 § 1 i 5 kk, wprowadzanie do obrotu substancji psychotropowych, posiadanie broni palnej bez wymaganego zezwolenia kwalifikowane z art. 263 § 2 kk.

Surowe kary dla kierujących grupą przestępczą

Sąd skazał dwóch oskarżonych kierujących grupą przestępczą w miejscowości Dąbrówka Niwka oraz Kamień na kary łączne 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto Sąd orzekł wobec oskarżonych przepadek równowartości korzyści majątkowej osiągniętej z popełnionego przestępstwa w postaci uszczuplonej należności publicznoprawnej w kwotach po 8.347.058 złotych oraz obowiązek częściowego naprawienia szkody poprzez zapłatę kwoty 814.822.37 zł na rzecz pokrzywdzonego, przepadek zabezpieczonych papierosów i tytoniu zarządzając ich zniszczenie. Ponadto jednego z oskarżonych skazał na karę grzywny w wysokości 280.000 złotych, a drugiego z kierujących grupą na karę grzywny w wysokości 420.000 złotych.

Kolejnego kierującego grupą przestępczą Sąd skazał na karę łączną 6 lat pozbawienia wolności oraz na karę łączną grzywny w wysokości 200.000 złotych. Ponadto Sąd orzekł wobec oskarżonego przepadek korzyści majątkowej osiągniętej z popełnionego przestępstwa w kwocie ponad 11 milionów złotych, obowiązek częściowego naprawienia szkody poprzez zapłatę kwoty ponad 112 tysięcy złotych na rzecz pokrzywdzonego, przepadek zabezpieczonych papierosów i tytoniu poprzez ich zniszczenie.

Kolejny mężczyzna kierujący grupą przestępczą w m. Białogard został skazany  na karę łączną 6 lat pozbawienia wolności oraz na karę łączną grzywny w wysokości 200.000 złotych. Ponadto Sąd orzekł wobec oskarżonego przepadek równowartości korzyści majątkowej w postaci uszczuplonej należności publicznoprawnej w kwocie ponad 4,2 miliona złotych, przepadek zabezpieczonych papierosów i tytoniu zarządzając ich zniszczenie oraz obowiązek częściowego naprawienia szkody poprzez zapłatę kwoty ponad 223 tysięcy złotych na rzecz pokrzywdzonego.

Wszyscy oskarżeni zostali skazani

Łącznie wobec 33 oskarżonych Sąd wymierzył kary pozbawienia wolności od 1 roku do 6 lat oraz kary grzywny, środki karne przepadku równowartości korzyści majątkowej osiągniętej z popełnionego przestępstwa, obowiązek częściowego naprawienia szkody solidarnie z pozostałymi oskarżonymi. Wobec 5 oskarżonych Sąd wymierzył kary pozbawienia wolności od 10 miesięcy do 1 roku z warunkowym zawieszeniem na okres próby 3 lat oddając pod dozór kuratora i zobowiązując do informowania kuratora i przebiegu okresu próby raz na 3 miesiące, nadto wobec 2 oskarżonych Sąd wymierzył kary grzywny za przestępstwa paserstwa akcyzowego. Wyrok nie jest prawomocny.

Grupy działały w latach 2013-2016

W toku postępowania prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku ustalił, że grupy działały w latach 2013-2016 na terenie województw mazowieckiego, łódzkiego i zachodniopomorskiego.

W toku postępowania ustalono, że mieszkaniec Białegostoku zajmuje się dystrybucją nielegalnie wyprodukowanych papierosów, organizując wyjazdy do miejsca załadunków w rejonie Siedlec, Garwolina, Maciejowic, gdzie nabywał i pomógł w zbyciu 4,4 miliona sztuk papierosów wyprodukowanych poza składem podatkowym. Swoją działalnością spowodował uszczuplenia w wysokości 3.3 miliona z tytułu podatku akcyzowego i około 800 tysięcy z tytułu podatku VAT. W toku postępowania ustalono kolejne osoby, które zajmowały się nabywaniem, posiadaniem, przechowywaniem, odpłatną dostawą nielegalnie wyprodukowanych papierosów uchylając się od opodatkowania.

Ujawniono magazyn

Z materiałów uzyskanych przez Podlaski Oddział Straży Granicznej w Białymstoku wynikało, że w powiecie siedleckim województwa mazowieckiego funkcjonuje nielegalna fabryka papierosów, gdzie członkowie zorganizowanej grupy przestępczej umieścili linię do produkcji papierosów. Dokonano przeszukania budynków gospodarczych w miejscowości Dąbrówka - Niwka, gdzie miała znajdować się linia produkcyjna, a faktycznie ujawniono magazyn wyrobów tytoniowych. W czasie przeszukania pomieszczeń gospodarczych zabezpieczono 7,5 miliona sztuk papierosów różnych marek, w tym opatrzone podrobionymi znakami towarowymi. Ponadto zatrzymano poszczególne urządzenia i maszyny wykorzystywane w produkcji, komponenty niezbędne do produkcji tj. oklejki filtra, sztabki filtrowe, bibułki papierosowe, wkładki usztywniające, tasiemki formatowe, papier metalizowany, instrukcję do montażu linii do produkcji papierosów, a także katalogi części zamiennych.

Uszczuplenia w podatku akcyzowym z tytułu nielegalnie wyprodukowanych papierosów wyliczono na kwotę 5,8 miliona złotych.

Pierwsze zatrzymania

Podczas dostawy prawie 2.500 kg tytoniu jaka miała miejsce w listopadzie 2014 r. zatrzymano 3 osoby. Uszczuplenia w podatku akcyzowym z tytułu nabycia i posiadania tytoniu określono na kwotę 1,7 miliona złotych. Oszacowano, iż powyższy tytoń umożliwiał wytworzenie papierosów o wartości 1,4 miliona złotych.

W toku postępowania ustalono, że w okresie od maja 2013 r. do listopada 2014 r. grupa przestępcza wyprodukowała ok. 27 milionów sztuk papierosów, wprowadziła do obrotu 11 milionów sztuk papierosów oraz zakupiła 21 ton tytoniu. Uszczuplenie w podatku akcyzowym wyniosło około 19 milionów złotych z tytułu wyprodukowanych papierosów, zaś uszczuplenie w podatku VAT w wysokości około 3 milionów zł z tytułu odpłatnej dostawy papierosów.

Zlikwidowano linię produkcyjną

Kolejna fabryka została zlokalizowana na posesji znajdującej się w miejscowości Kamień, w województwie łódzkim. Podczas przeszukania posesji ujawniono linię do produkcji papierosów, która znajdowała się w końcowej fazie montażu. Linia była podłączona do generatora prądu oraz urządzenia wytwarzającego podciśnienie. W podajniku znajdowały się sztabki filtrowe oraz oklejki filtra, co świadczyło o zamiarze rozpoczęcia produkcji. W przeszukanych pomieszczeniach zabezpieczono również komponenty do produkcji papierosów i 122 kilogramy tytoniu.

Kolejna nielegalna fabryka

Następną nielegalną fabrykę papierosów wykryto w Drwalewie w województwie mazowieckim. Podczas czynności funkcjonariusze zabezpieczyli kompletną linię do produkcji papierosów o wydajności 3.000 sztuk papierosów na minutę. Ujawniono także wyroby gotowe, tytoń i komponenty służące do produkcji papierosów. Na miejscu produkcji zabezpieczono 1,2 miliona sztuk papierosów o wartości 800 tysięcy złotych oraz tytoń, z którego można było wyprodukować kolejny milion sztuk papierosów.

Uszczuplenia w podatku akcyzowym wyliczono na kwotę 1,8 miliona złotych, w tym: 1 milion z tytułu wyprodukowanych papierosów oraz 800 tysięcy złotych z tytułu zabezpieczonego tytoniu do palenia.

Nielegalna wytwórnia w woj. zachodniopomorskim

Kolejną nielegalną wytwórnię papierosów ujawniono w Białogardzie w województwie zachodniopomorskim. Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zabezpieczyli tam kompletną linię produkcyjną, komponenty do produkcji papierosów oraz 1,4 miliona sztuk papierosów o wartości 900 tysięcy złotych oraz 2,8 tony tytoniu, z którego można było wyprodukować kolejne 2,8 miliona sztuk papierosów, o wartości rynkowej 1,8 miliona złotych.

Uszczuplenia w podatku akcyzowym wyliczono na kwotę 3,3 miliona złotych, w tym: 1,1 miliona złotych z tytułu wyprodukowanych papierosów oraz 2,1 miliona złotych z tytułu zabezpieczonego tytoniu do palenia. W toku czynności zatrzymano osoby, które były zaangażowane w produkcję wyrobów tytoniowych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}