Podlaski pion PZ PK skierował akt oskarżenia przeciwko grupie przestępczej zajmującej się międzynarodowym obrotem haszyszem
11.05.2022
Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku skierował do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko 5 mieszkańcom województwa pomorskiego wchodzącym w skład zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej międzynarodowego obrotu haszyszem. Jednocześnie grupa dokonała przemytu znacznej ilości kokainy z Ekwadoru do Niemiec, a następnie do Polski.
Postępowanie było prowadzone przez Centralne Biuro Śledcze Policji oraz Morski Oddział Straży Granicznej.
Zakres prokuratorskich zarzutów
Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku jednemu z oskarżonych zarzucił kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 § 3 kk, natomiast pozostałym osobom udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 § 1 kk. Członkowie grupy zostali również oskarżeni o przestępstwa narkotykowe, w tym przemyt oraz obrót znaczną ilością narkotyków kwalifikowane z art. 55 ust 3 i art. 56 ust 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.
Przemyt haszyszu z Hiszpanii w transporcie chrupek
W toku śledztwa prokurator ustalił, że członkowie grupy we wrześniu 2018r. przewieźli z Hiszpanii do Królestwa Danii ponad 455 kilogramów haszyszu o czamorynkowej wartości ponad 18 milionów złotych. Narkotyki zostały ukryte w transporcie chrupek. Przemyt został udaremniony dzięki informacji przekazanej duńskim organom ścigania przez polską Policję.
Przemyt 407 kilogramów kokainy o wartości ponad 330 milionów złotych
Ponadto członkowie grupy wzięli udział w organizacji przywozu drogą morską z Ekwadoru do Hamburga w Niemczech, a następnie do Gdyni 15 beczek z deklarowaną zawartością zamrożonej pulpy ananasowej. W beczkach ujawniono ponad 407 kilogramów kokainy, stanowiącej równowartość prawie 3,4 miliona zdolnych do odurzenia działek dilerskich, o czamorynkowej wartości ponad 330 milionów złotych. Ładunek ten, dzięki ustaleniom operacyjnym CBŚP w grudniu 2019 r. został zatrzymany w Gdyni przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Kolejne wątki śledztwa
Aktem oskarżenia objęto jeden z wątków nadal prowadzonego przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku śledztwa dotyczącego działalności zorganizowanej grupy przestępczej złożonej z obywateli polskich, zajmującej się od 2018 roku wprowadzaniem do obrotu hurtowych ilości marihuany i haszyszu poprzez przewożenie tych narkotyków z Hiszpanii do Danii, Niemiec i Polski.
Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań i czynności w tej sprawie.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa