W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomorski pion PZ PK przedstawił zarzuty w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej obrotu produktami leczniczymi bez zezwolenia

07.02.2024

Na polecenie prokuratora Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku w dniach od 24 do 31 stycznia 2024 r. funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 9 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej prowadzącej internetową sprzedaż leków bez wymaganego zezwolenia w tym również leków podrobionych. W trakcie czynności przeprowadzono przeszukania lokali, w których gromadzono i dystrybuowano różne produkty lecznicze.

Na polecenie prokuratora Pomorskiego pionu PZ Prokuratury Krajowej funkcjonariusze CBZC zatrzymali 9 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej prowadzącej internetową sprzedaż leków bez wymaganego zezwolenia, w tym również leków podrobionych. Podejrzani usłyszeli prokuratorskie zarzuty. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Na wniosek prokuratora wobec 3 podejrzanych sąd zastosował tymczasowe aresztowanie.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku przedstawił zatrzymanym zarzuty, w tym Andrzejowi M. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 § 3 kk. Pozostałym zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 §1 kk. Kolejne zarzuty dotyczą m.in. obrotu produktami leczniczymi bez wymaganego zezwolenia, w tym produktami sfałszowanymi oraz prania pieniędzy kwalifikowane z art. 299 § 1 i 5 kk .

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Na wniosek prokuratora Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku, Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku, wobec trzech podejrzanych zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi, poręczeń majątkowych oraz zakazu opuszczania kraju.

Nielegalny handel lekami

Śledztwo nadzorowane przez Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku dotyczy działającej w okresie od stycznia 2015 roku zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na oferowaniu i sprzedaży za pośrednictwem dwóch ustalonych sklepów internetowych, bez wymaganych zezwoleń, produktów leczniczych, które nie zostały dopuszczone do obrotu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Wśród produktów były również leki podrobione. Członkowie grupy podejmowali również działania zmierzające do udaremnienia lub znacznego utrudnienia stwierdzenia przestępnego pochodzenia środków płatniczych uzyskanych z popełnianych przestępstw.

Rzecznik prasowy

Prokuratury Krajowej

prok. Przemysław Nowak

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}