Pomorski pion PZ PK skierował akt oskarżenia przeciwko 15 osobom za wyłudzenia nieruchomości na podstawie lichwiarskich pożyczek
01.03.2022
Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku skierował do Sądu Okręgowego w Łodzi akt oskarżenia przeciwko 15 osobom zarzucając im udział w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej mieszkania na podstawie lichwiarskich pożyczek. Wśród oskarżonych jest notariusz Władysław L.
Śledztwo było prowadzone z Centralnym Biurem Śledczym Policji.
Zakres zarzutów
Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku zarzucił Iwonie J., Piotrowi W., Dariuszowi J. oraz notariuszowi Władysława L. udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 § 1 kodeksu karnego, oszustwa co do mienia znacznej wartości kwalifikowane z art. 286 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk. Zatrzymany notariusz jest również oskarżony o niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej kwalifikowane z art. 231 § 2 kk. Z ustaleń prokuratora wynika, że oskarżeni uczynili sobie z tego procederu stałe źródło dochodu. Kolejne zarzuty dotyczą wyzyskania przymusowego położenia pokrzywdzonych i nałożenia na nich obowiązku świadczenia niewspółmiernego ze świadczeniem wzajemnym kwalifikowane z art. 304 kk.
Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.
Zabezpieczeniem pożyczek były nieruchomości
W toku postępowania prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku ustalił, że członkowie grupy w latach 2012 – 2015 zawierali umowy pożyczek w formie akt notarialnego, które były zabezpieczone nieruchomościami gruntowymi lub lokalami mieszkalnymi.
Pokrzywdzeni będący osobami nieporadnymi życiowo, które znajdowały się w trudnej sytuacji finansowej byli przez podejrzanych wprowadzani w błąd odnośnie warunków umów pożyczek, a szczególności okoliczności dotyczących ich spłaty i tzw. kosztów ukrytych.
Wartość nieruchomości stanowiących zabezpieczenie pożyczek, znacząco przekraczała ich wysokość, a warunki udzielenia pożyczek wskazywały, że wywiązywanie się ze zobowiązań ich spłaty było praktycznie niemożliwe.
Prokurator zabezpieczył 5 milionów złotych
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora w toku śledztwa zastosowano wobec 3 osób środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Ponadto prokurator zabezpieczył mienie podejrzanych o wartości 5 milionów złotych. Część z oskarżonych, po przedstawieniu im zarzutów, a jeszcze przed zakończeniem śledztwa, zawarła ugory z pokrzywdzonymi i ustaliła sposób naprawienia szkody.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa