W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomorski pion PZ PK skierował akt oskarżenia przeciwko 15 osobom za wyłudzenia nieruchomości na podstawie lichwiarskich pożyczek

01.03.2022

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku skierował do Sądu Okręgowego w Łodzi akt oskarżenia przeciwko 15 osobom zarzucając im udział w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej mieszkania na podstawie lichwiarskich pożyczek. Wśród oskarżonych jest notariusz Władysław L.

drewniany młotek sędziowski, obok złoty paragraf

Śledztwo było prowadzone z Centralnym Biurem Śledczym Policji.

Zakres zarzutów

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku zarzucił Iwonie J., Piotrowi W., Dariuszowi J. oraz notariuszowi Władysława L. udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 § 1 kodeksu karnego, oszustwa co do mienia znacznej wartości kwalifikowane z art. 286 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk. Zatrzymany notariusz jest również oskarżony o niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej kwalifikowane z art. 231 § 2 kk. Z ustaleń prokuratora wynika, że oskarżeni uczynili sobie z tego procederu stałe źródło dochodu. Kolejne zarzuty dotyczą wyzyskania przymusowego położenia pokrzywdzonych i nałożenia na nich obowiązku świadczenia niewspółmiernego ze świadczeniem wzajemnym kwalifikowane z art. 304 kk. 

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Zabezpieczeniem pożyczek były nieruchomości

W toku postępowania prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku ustalił, że członkowie grupy w latach 2012 – 2015 zawierali umowy pożyczek w formie akt notarialnego, które były zabezpieczone nieruchomościami gruntowymi lub lokalami mieszkalnymi.

Pokrzywdzeni będący osobami nieporadnymi życiowo, które znajdowały się w trudnej sytuacji finansowej byli przez podejrzanych wprowadzani w błąd odnośnie warunków umów pożyczek, a szczególności okoliczności dotyczących ich spłaty i tzw. kosztów ukrytych.  

Wartość nieruchomości stanowiących zabezpieczenie pożyczek, znacząco przekraczała ich wysokość, a warunki udzielenia pożyczek wskazywały, że wywiązywanie się ze zobowiązań ich spłaty było praktycznie niemożliwe.

Prokurator zabezpieczył 5 milionów złotych

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora w toku śledztwa zastosowano wobec 3 osób środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Ponadto prokurator zabezpieczył mienie podejrzanych o wartości 5 milionów złotych. Część z oskarżonych, po przedstawieniu im zarzutów, a jeszcze przed zakończeniem śledztwa, zawarła ugory z pokrzywdzonymi i ustaliła sposób naprawienia szkody.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}