W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomorski pion PZ skierował akt oskarżenia za przemyt i handel narkotykami o czarnorynkowej wartości 5,5 miliona złotych

13.03.2023

Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku skierował do Sądu Okręgowego w Elblągu akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom - zarzucając jednej z nich kierowanie wewnątrzwspólnotowym nabyciem z terytorium Holandii znacznej ilości płynnej amfetaminy, a także sprzedaż kokainy oraz amfetaminy. Postępowanie było prowadzone z Komendą Wojewódzką Policji w Olsztynie.

młotek sędziowski z wagą sprawiedliwości

Prokuratorskie zarzuty

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku zarzucił Marcinowi M. kierowanie wewnątrzwspólnotowym nabyciem znacznej ilości substancji psychotropowej w postaci amfetaminy, a także kierowanie zbytem amfetaminy i kokainy kwalifikowane z art. 18 § 1 k.k. w zw. z art. 55 § 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz z art. 18 § 1 w zw. z art. 56 § 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Pozostałym oskarżonym prokurator zarzucił wprowadzanie do obrotu znacznej ilości amfetaminy, płynnej amfetaminy, kokainy, tabletek MDMA oraz mefedronu kwalifikowane z art. 56 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Wprowadzili do obrotu 80 kg amfetaminy i 23 kg kokainy

W toku śledztwa prokurator ustalił, że na zlecenie Marcina M. grupa czterech osób, co do których wcześniej skierowano akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Elblągu dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia znacznej ilości substancji psychotropowej w postaci płynnej amfetaminy. Substancja ta była następnie wprowadzona do obrotu za pośrednictwem m.in. czterech oskarżonych.

W wyniku tych ustaleń oprócz Marcina M. zatrzymano kolejne 3 osoby. W trakcie zatrzymań dokonano przeszukań pomieszczeń mieszkalnych oraz pojazdów użytkowanych przez oskarżonych podczas których u Sylwestra S. ujawniono plantację marihuany, a także amfetaminę, tabletki MDMA oraz przedmioty świadczące o tym, że mężczyzna nie tylko wprowadzał je do obrotu, ale także wytwarzał siarczan amfetaminy.

W toku postępowania prokurator ustalił, że oskarżeni wprowadzili do obrotu ponad 80 kg amfetaminy, ponad 23 kg kokainy, 250 kg marihuany, ok 177 litrów płynnej amfetaminy, 26 kg mefedronu oraz 5000 szt. tabletek ecstazy zawierających MDMA o łącznej wartości ponad 5,5 miliona złotych.

Tymczasowe aresztowanie

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora w trakcie śledztwa zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec czterech osób, natomiast wobec piątej osoby prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym.

W trakcie śledztwa na poczet przyszłych kar prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na mieniu oskarżonych o łącznej wartości 638 tysięcy złotych.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań i zarzut ów w tej sprawie.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}