W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Por. Kazimierz Jarosław Stanisław ROGALEWICZ

Zdjęcie z przodu oraz z profilu Kazimierza Jarosława Stanisława Rogalewicza , Auschwitz, ubrany w pasiasty strój z numerem 3473

Por. Kazimierz Jarosław Stanisław ROGALEWICZ, syn Jana i Ireny z domu Pydynkowskiej, urodził się 3 grudnia 1905 r. w Rypinie. Żonaty.

Po zdaniu matury w Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego w Płocku odbył w okresie od 20 lipca 1928 r. do 21 kwietnia 1929 r. zasadniczą służbę wojskową, kończąc Szkołę Podchorążych Rezerwy Arterii im. Generała artylerii konnej Marcina Kątskiego we Włodzimierzu Wołyńskim. Następnie podjął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie studiów uczestniczył w rutynowych ćwiczeniach pułkowych, które pozwoliły mu na uzyskanie normy awansowej, dlatego w dniu 1 stycznia 1932 r. otrzymał nominację oficerską na podporucznika z wcieleniem do 8 Płockiego Pułku Artylerii Lekkiej, podporządkowanego 8 Dywizji Piechoty.

Po ukończeniu w 1928 r. studiów prawniczych i uzyskaniu tytułu magistra praw odbył aplikację sądową, a następnie w połowie lat trzydziestych XX wieku został mianowany wiceprokuratorem Sądu Rejonowego w Płocku. Był oficerem rezerwy artylerii Wojska Polskiego, awansowanym do stopnia porucznika z dniem 1 stycznia 1937 r.

W trakcie wojny obronnej Polski we wrześniu dowodził 9 baterią w III dywizjonie 8 Płockiego Pułku Artylerii Lekkiej. Podczas niemieckiej okupacji, prawdopodobnie przy przekraczaniu granicy pomiędzy Generalną Gubernią a Słowacją, został aresztowany przez funkcjonariuszy „Kommandeur der Sicherheitspolizei und des Sicherheitsdienstes für den Distrikt Krakau”. Osadzony w więzieniu w Tarnowie.
W dniu 30 sierpnia 1940 r. został przywieziony do KL Auschwitz transportem  z Tarnowa. W obozie oznaczony numerem 3473 jako polski więzień polityczny.
W obozie od 1941 r. należał do Związku Organizacji Wojskowej. Prawdopodobnie tuż przed lub po 22 października 1942 r. zginął w KL Auschwitz.

 

 

 

 

Źródła:

1. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

2. krakowska księga pamięci

3. zbiory Centralnego Archiwum Wojskowego

4. https://www.krakow.sa.gov.pl/download/kzs-17-03—dodatek.pdf

5. https://pl.wikipedia.org/wiki/8_P%C5%82ocki_Pu%C5%82k_Artylerii_Lekkiej

6.https://pl.wikipedia.org/wiki/8_P%C5%82ocki_Pu%C5%82k_Artylerii_Lekkiej#/media/Plik:Przekazanie_Wojsku_Polskiemu_haubic_wz._14_19_od_pracownik%C3%B3w_zak%C5%82ad%C3%B3w_w_Stalowej_Woli_(1939).jpg

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}