W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Porozumienie o współpracy w celu sprawnego i skutecznego wykonywania zadań w zakresie przeciwdziałania wprowadzaniu do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych

27.11.2018

Wczoraj (26 listopada 2018 roku) odbył się briefing prasowy sygnatariuszy Porozumienia pomiędzy Prokuratorem Krajowym, Głównym Inspektorem Sanitarnym, Komendantem Głównym Policji, Szefem Krajowej Administracji Skarbowej, Komendantem Głównym Straży Granicznej i Głównym Inspektorem Farmaceutycznym o współpracy w celu sprawnego i skutecznego wykonywania zadań w zakresie przeciwdziałania wprowadzaniu do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych.

Porozumienie weszło w życie 26 listopada 2018 roku, natomiast jego celem jest przeciwdziałanie zagrożeniom zdrowia publicznego i szkodom społecznym, jakie powoduje wprowadzenie do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych.

Porozumienie zobowiązuje strony do wczesnego reagowania i pełnej wymiany informacji również na poziomie lokalnym. Określa ogólne ramy współpracy, natomiast nie narzuca szczegółowych procedur ani metod działania. Stosowanie Porozumienia powinno być odpowiedzią na konkretny problem z uwzględnieniem zaangażowanych instytucji, wielkości użytych środków, zastosowanych metod, czasu trwania, mobilizacji innych podmiotów, wyboru form współpracy.

Porozumienie przewiduje, że na szczeblu krajowym zostanie powołany Komitet Sterujący, w skład którego wejdą przedstawiciele każdej ze Stron, a pracami Komitetu będzie kierował Główny Inspektor Sanitarny. Celem Porozumienia jest ograniczenie podaży dopalaczy.

Porozumienie zobowiązuje strony do podejmowania zdecydowanych działań w obszarach rozpoznawania sytuacji i wymiany informacji jak również wczesnego i szybkiego reagowania.

Nowe możliwości walki z „dopalaczami” wprowadziły przepisy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej z 20 lipca 2018 r.

Dział Prasowy
Prokuratora Krajowa

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.08.2021 11:17 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:00 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}