W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Krajowej Rady Prokuratorów pod przewodnictwem Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka z udziałem Prokuratora Generalnego dr hab. Adama Bodnara

10.09.2024

26 lipca 2024 r. odbyło się kolejne posiedzenie Krajowej Rady Prokuratorów, któremu tym razem przewodniczył Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk. W części posiedzenia wziął udział także Prokurator Generalny dr hab. Adam Bodnar. W posiedzeniu uczestniczył również w charakterze gościa Zastępca Prokuratora Generalnego, prokurator Jacek Bilewicz.

komunikat

KRP podjęła uchwałę o wyborze Iwony Palki, prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach w stanie spoczynku, na drugą Wiceprzewodniczącą Rady.

Podczas posiedzenia omówiono wytyczne Prokuratora Generalnego  w sprawie kierowania skarg nadzwyczajnych do właściwych izb Sądu Najwyższego, które stanowią element realizacji wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Wałęsa przeciwko Polsce. KRP wyraziła pozytywne stanowisko co do treści tych wytycznych.

Przedmiotem debaty KRP był również projekt wytycznych Prokuratora Generalnego  w sprawie zasad postępowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury w zakresie prowadzenia spraw o przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę małoletnich z rozdziału XXV Kodeksu Karnego, do przyjęcia których Prokurator Generalny jest zobligowany przez Krajowy Plan Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich na lata 2023-2026. Członkowie KRP zgłosili szereg uwag do projektu tych wytycznych. Zastrzeżenia te zostały przedłożone Prokuratorowi Generalnemu.
    
Jednym z kluczowych punktów posiedzenia była prezentacja założeń projektu ustawy nowelizującej Prawo o prokuraturze, który zakłada rozdzielenie urzędu Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, a tym samym realizuje obietnice wyborcze obecnego rządu. Założenia tego projektu wywołały wśród członków KRP ostrą dyskusję związaną w szczególności z projektowaną likwidacją Prokuratury Krajowej. Prokurator Generalny  oświadczył, że zwrócił się do Komisji Weneckiej o zaopiniowanie tego projektu ustawy, celem weryfikacji, czy realizuje on wymagania przywrócenia w Polsce praworządności zgłaszane przez ostatnie lata przez ten organ.

Na posiedzeniu zaprezentowano także możliwości wsparcia finansowego aplikantów aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej przez jednostki, w których są oni zatrudnieni na stanowiskach asystentów, jak również świadczenia dodatkowe, które mogą uzyskać urzędnicy i inni pracownicy prokuratury. Prokurator Generalny podkreślił, że jego priorytetem w budżecie na 2025 rok są wynagrodzenia pracowników prokuratury, co sygnalizował już Ministrowi Finansów.
    
Podczas posiedzenia zaopiniowano dwanaście wniosków prokuratorów o przedłużenie pozostawania na stanowisku prokuratora po ukończeniu 65 roku życia.

Link do transmisji

{"register":{"columns":[]}}