W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Krajowej Rady Prokuratorów z 26 lutego 2025 r.

28.02.2025

Krajowa Rada Prokuratorów przy PG

26 lutego 2025 r. w siedzibie Prokuratury Krajowej odbyło się kolejne posiedzenie Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym. Posiedzeniu przewodniczyli Prokurator Generalny Adam Bodnar i Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk. 

Podczas posiedzenia zaprezentowany został projekt „Wytycznych Prokuratora Generalnego w zakresie prowadzenia postępowań o przestępstwa motywowane uprzedzeniami” przygotowany przez, powołany przez Prokuratora Generalnego m.in. w tym celu, „Zespół do spraw przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami”. Członkowie KRP z zadowoleniem odnieśli się do idei aktualizacji Wytycznych Prokuratora Generalnego w tym przedmiocie i aktywnie dyskutowali nad zaprezentowanym projektem, wskazując obecnym na posiedzeniu członkom Zespołu zasadne do wprowadzenia poprawki. KRP pozytywnie zaopiniowało przedmiotowy projekt pod warunkiem naniesienia wskazanych w czasie posiedzenia zastrzeżeń.

Przedmiotem dyskusji były również „Wytyczne Prokuratora Generalnego z 14 listopada 2018 r. w sprawie zasad prowadzenia postępowań przygotowawczych o przestępstwa popełniane na szkodę osób wchodzących w skład zespołów ratownictwa medycznego oraz osób udzielających świadczeń zdrowotnych w szpitalnych oddziałach ratunkowych”. Członkowie KRP pozytywnie ocenili te Wytyczne, wskazali jednak – ze względu na upływ czasu od ich wydania – na ich pewną nieadekwatność do aktualnej sytuacji społecznej, w szczególności wobec wzrostu od czasu pandemii liczby zachowań agresywnych wobec osób wykonujących zawody medyczne, zmiany stanu prawnego, a także wobec zwiększenia się ilości przestępstw na szkodę tej grupy zawodowej popełnianych w Internecie, stanowiących przejaw „mowy nienawiści”. Członkowie KRP poprali ideę zaktualizowania przedmiotowych Wytycznych.
Gościem KRP był dr hab. Piotr Rylski, prof. UW, dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Podzielił się on z członkami KRP swoją wizją działań IWS na rzecz wymiaru sprawiedliwości. Podkreślił wolę stworzenia w IWS komórki zajmującej się badaniem ustroju sądownictwa i prokuratury, a także przedstawił projekty badawcze dotyczące prokuratury, które IWS planuje na najbliższy rok. Członkowie KRP zasugerowali Dyrektorowi liczne zagadnienia, które byłyby warte zbadania przez IWS w kontekście zwiększenia efektywności działania prokuratury i przyspieszenia postępowania karnego.

Najważniejszym punktem posiedzenia było przedstawienie przez Lesława Wydrę, Dyrektora Biura Budżetu i Majątku Prokuratury, zaproponowanych przez Prokuratora Krajowego związkom zawodowym podwyżek dla urzędników i innych pracowników prokuratury, które mają na celu znaczne podniesienie wynagrodzenia tych osób, szczególnie obecnie najmniej zarabiających, oraz całkowite wyeliminowanie sytuacji, by urzędnicy lub inni pracownicy prokuratury otrzymywali pensję minimalną. Zaprezentowane propozycje stanowiły przedmiot spotkania Prokuratora Krajowego ze związkami zawodowymi, które obyło się 17 lutego 2025 r., i obecnie podlegają uzgodnieniu ze stroną związkową. Prokurator Krajowy transparentnie wyjaśnił, jakie są aktualne możliwości finansowe prokuratury w zakresie realizacji tych podwyżek oraz jakim kluczem posługiwano się konstruując proponowane zasady wzrostu wynagrodzenia. Jednocześnie podkreślił, że realizuje w ten sposób obietnicę, którą złożył w konkursie na stanowisko Prokuratora Krajowego, oraz że przedmiotowe propozycje są dopiero pierwszym krokiem w reformie systemu wynagrodzeń urzędników i innych pracowników prokuratury.

Posiedzenie zakończyła prezentacja jubileuszowego wydania czasopisma Prokuratury Krajowej, „Prokuratura i Prawo”, które w styczniu 2025 r. skończyło 30 lat, oraz dyskusja nad tematami szkoleń dla prokuratorów i urzędników, które KRP zamierza zaproponować Dyrektorowi Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury do włączenia do harmonogramu szkoleniowego na rok 2026. Na podkreślenie zasługuje duża liczba zgłoszonych tematów z tzw. „umiejętności miękkich”, w tym z komunikacji, zarządzania i radzenia sobie w sytuacjach trudnych, co wskazuje na istnienie powszechnej w prokuraturze potrzeby nabycia takich kompetencji.