W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powołanie Europejskiej Sieci Sądowej do Walki z Przestępczością Zorganizowaną

27.09.9002

W dniu 25 września 2024 r., pod auspicjami Eurojustu, rozpoczęła swoją działalność Europejska Sieć Sądowa do Walki z Przestępczością Zorganizowaną (EJOCN).

Powołanie Europejskiej Sieć Sądowej do Walki z Przestępczością Zorganizowaną

W skład Sieci wchodzą prokuratorzy ze wszystkich 27 państw członkowskich UE specjalizujący się w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej.

W posiedzeniu inaugurującym wzięli udział: Didier Reynders - Komisarz UE ds. Sprawiedliwości, Ylva Johansson - Komisarz UE ds. Wewnętrznych oraz Ladislav Harman - Przewodniczący Eurojust.
Polską prokuraturę reprezentowali prok. Jacek Łazarowicz z Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej oraz prok. Paweł Wąsik - asystent Przedstawiciela Krajowego Polski w Eurojust. 

Powołanie do życia sieci EJOCN stanowi odpowiedź na złożony i szybko zmieniający się charakter poważnej przestępczości w Europie. 76 proc. grup przestępczych w UE działa w dwóch do siedmiu krajach, a zyski ze wszystkich nielegalnych działań szacuje się na około 139 mld euro rocznie. Likwidacja tych grup wymaga ponadnarodowego podejścia, w warunkach stale zmieniającego się krajobrazu najpoważniejszej przestępczości. Dlatego EJOCN skoncentruje się na kwestiach horyzontalnych, które pojawiają się w śledztwach dotyczących zorganizowanych grup przestępczych i zmierzać będzie do wypracowania mechanizmów rozwiązywania aktualnych problemów pojawiających się w sprawach tej kategorii, jak również identyfikować nowe, praktyczne możliwości współpracy między prokuratorami.

Aktualnie priorytetem EJOCN jest zwalczanie zorganizowanej przestępczości narkotykowej związanej z europejskimi portami i innymi węzłami logistycznymi, przez które narkotyki wprowadzane są do dalszego obrotu.  Dostępność narkotyków stale rośnie, co czyni handel nimi jednym z najbardziej lukratywnych źródeł dochodów dla międzynarodowych grup przestępczych. Według raportu Europolu na temat najgroźniejszych siatek przestępczych w UE, 50 proc. grup przestępczych działających w UE jest zaangażowanych w handel narkotykami.  

Więcej informacji na stronie Eurojust.


Dział Prasowy
Prokuratury Krajowej

{"register":{"columns":[]}}