Powołanie Rzecznika Dyscyplinarnego MS i zawieszenie ZPG Michała Ostrowskiego
11.02.2025
Rzecznik Dyscyplinarny Ministra Sprawiedliwości
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar w dniu 10 lutego 2025 r. na podstawie art. 153a § 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze powołał prokuratora Piotra Kowalika do pełnienia funkcji Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości w celu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w sprawie oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa przez prokuratora Prokuratury Krajowej Michała Ostrowskiego., tj. w sprawie przewinienia dyscyplinarnego z art. 137 § 1 pkt 1 ustawy Prawo prokuraturze.
Obraza przepisów prawa polegać miała m.in. na wszczęciu i prowadzeniu śledztwa bez rejestracji w systemie ewidencyjnym prokuratury, z intencjonalnym wykorzystaniem uprawnień przewidzianych w art. 3 § 1 pkt 1 ustawy Prawo o prokuraturze z naruszeniem zasady obiektywizmu i bezstronności, a nadto na podejmowaniu w interesie określonej grupy osób, narażonych na odpowiedzialność z tytułu naruszenia reguł demokratycznego państwa prawnego, czynności procesowych z pominięciem pragmatyki służbowej oraz przepisów prawa powszechnie obowiązującego, w tym dotyczących sposobu i zakresu działania kancelarii w Prokuraturze Krajowej.
Prokurator Michał Ostrowski przyjął pismo od Prezesa Trybunału Konstytucyjnego Bogdana Święczkowskiego, z którym pozostaje w bliskich relacjach i którego był podwładnym w okresie od 4 marca 2016 r. do 16 lutego 2022 r., stanowiące zawiadomienie o popełnieniu przestępstw określonych w art. 127 § 1 kk, art. 128 § 1 i 3 kk oraz 258 § 1 kk. Zawiadomienia tego nie zarejestrował w systemach ewidencyjnych oraz nie przekazał do właściwej miejscowo i rzeczowo prokuratury celem procesowego rozpoznania.
Następnie, mając świadomość, że zawiadomienie ma wymiar polityczny i nie istnieją podstawy do podejmowania czynności w trybie niecierpiącym zwłoki, a ponadto że zachodzą podstawy do jego wyłączenia na podstawie art. 47 § 1 kpk w zw. z art. 41 § 1 kpk od wykonywania czynności w sprawie, wydał postanowienie o wszczęciu śledztwa w sprawie czynów z art. 127 § 1 kk w zb. z art. 128 § 1 i 3 kk w zw. z art. 65 § 1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk oraz art. 258 § 1 kk, a następnie wykonał dalsze czynności procesowe.
Zawieszenie w czynnościach
Adam Bodnar, wykonując swoje kompetencje jako Prokurator Generalny, na podstawie art. 144 oraz art. 150 § 1 i 2 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Prawo o prokuraturze w dniu 10 lutego 2025 r. podjął decyzję o zawieszeniu Zastępcy Prokuratora Generalnego prokuratora Prokuratury Krajowej Michała Ostrowskiego w czynnościach służbowych na okres 6 miesięcy, tj. do dnia 10 sierpnia 2025 r.
Decyzja uzasadniona jest podejmowanymi przez prokuratora Michała Ostrowskiego działaniami i towarzyszącymi im okolicznościami, które w sposób jednoznaczny wskazują na brak poszanowania dla podstawowych zasad funkcjonowania prokuratury i stanowią emanację postrzegania tej instytucji jako organu zaangażowanego w ochronę partykularnych interesów politycznych. Zachowania te mogą stanowić delikt dyscyplinarny określony w art. 137 § 1 pkt 1 ustawy Prawo prokuraturze, a także realizować znamiona przestępstwa.
Instytucja zawieszenia prokuratora w wykonywaniu obowiązków służbowych ma na celu ochronę autorytetu prokuratury, a także interesu publicznego, poprzez zapobieżenie negatywnym skutkom, jakie mogłyby wystąpić w związku z dalszym pełnieniem funkcji prokuratorskich, w tym kwestionowaniu legalności i zasadności decyzji podejmowanych przez prokuratora.
Decyzja Prokuratora Generalnego Adama Bodnara o zawieszeniu prokuratora Michała Ostrowskiego nie jest prawomocna. Przysługuje od niej odwołanie do sądu dyscyplinarnego, niemniej jest natychmiast wykonalna.
prok. Anna Adamiak
Rzecznik Prasowy
Prokuratora Generalnego