Prokurator Generalny Adam Bodnar rozpoczął cykl bezpośrednich spotkań ze środowiskiem prokuratorskim.
08.03.2024
Dzisiaj Adam Bodnar wraz z towarzyszącymi mu osobami spotkał się z prokuratorami i pracownikami prokuratur z obszaru właściwości Prokuratury Regionalnej w Szczecinie. Prokurator Generalny odwiedził Prokuraturę Rejonową w Goleniowie i Prokuraturę Okręgową w Szczecinie. W trakcie tych wizyt zapoznał się z warunkami pracy prokuratorów i urzędników tych jednostek, ale przede wszystkim miał okazję do osobistej rozmowy, podczas której mógł odnieść się do spraw ważnych dla pracowników.
Kulminacyjnym momentem wizyty Adama Bodnara w Szczecinie było spotkanie otwarte dla wszystkich prokuratorów i urzędników regionu szczecińskiego, w którym wzięło udział około 400 osób.
W trakcie tego spotkania Prokurator Generalny zaprezentował swoją koncepcję roli prokuratury w demokratycznym państwie prawa. Adam Bodnar podkreślił konieczność stania przez prokuratorów na straży praworządności w interesie państwa i obywateli, w tym ochronę praw i wolności, przy zachowaniu bezstronności, obiektywizmu, profesjonalizmu, niezależności i płynącej z niej osobistej odpowiedzialności prokuratora. Wielokrotnie sygnalizował, że praca prokuratora to służba na rzecz państwa i społeczeństwa.
Zwrócił uwagę na potrzebę usprawnienia postępowań i zwiększenie skuteczności zwalczania przestępczości, jako element wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa i sprawiedliwości.
Prokurator Generalny odniósł się do obecnej sytuacji kadrowej i finansowej polskiej prokuratury, ze szczególnym uwzględnieniem regionu szczecińskiego.
Adam Bodnar nakreślił swoją wizję przyszłości polskiej prokuratury.
Wskazał na potrzebę wzbogacenia tradycji polskiej prokuratury o międzynarodowe standardy wypracowane przez międzynarodowe organizacje, w tym przez Radę Europy, stowarzyszenia prokuratorów, a także orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Standardy te tworzą gwarancje niezależności prokuratorów i autonomię prokuratury. Krokiem do wdrożenia tych standardów jest przystąpienie polskiej prokuratury do Prokuratury Europejskiej.
Prokurator Generalny podkreślił konieczność stworzenia właściwego systemu przeciwdziałania mobbingowi w prokuraturze, dostrzegając jednocześnie potrzebę udzielania środowisku prokuratorskiemu wsparcia psychologicznego i ochrony prawnej, z uwagi na występujące zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa prokuratorów.
Adam Bodnar przedstawił wizję współczesnej prokuratury jako instytucji wykorzystującej nowoczesne systemy informatyczne wspomagające postępowania karne, zapewniające integrację z Portalem Informacyjnym Sądów Powszechnych, a także pozwalające na rozwój elektronicznej wymiany danych i dostępu online do rejestrów publicznych.
Po wystąpieniu Prokuratora Generalnego Adama Bodnara odbył się panel dyskusyjny, podczas którego przybyli na spotkanie prokuratorzy i pracownicy prokuratury mieli okazję wypowiedzieć się w nurtujących ich kwestiach oraz zadać pytania Prokuratorowi Generalnemu i innym gościom – prok. Katarzynie Kwiatkowskiej i prok. Michałowi Mistygaczowi.
Poruszono między innymi problemy związane z poziomem wynagrodzenia pracowników prokuratury, nadmiernym przywiązywaniem uwagi do wskaźników statystycznych pracy, potrzebą daleko posuniętej specjalizacji prokuratorów, a także koniecznością skutecznego odpolitycznienia instytucji i zbudowania stabilnej gwarancji niezależności prokuratora. Zasygnalizowano również występujące na terenie regionu szczecińskiego problemy kadrowe i lokalowe.
Spotkanie to stanowiło platformę do bezpośredniej wymiany informacji i przedstawienia przez Prokuratora Generalnego propozycji rozwiązań dotyczących poruszonych na nim kwestii.
Prok. Anna Adamiak
Rzecznik Prasowy
Prokuratora Generalnego