W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prokurator Generalny Adam Bodnar wziął udział w konferencji klimatycznej PRECOP

03.10.2024

W dniu 2 października 2024 r. Prokurator Generalny Adam Bodnar wziął udział w trzeciej edycji konferencji klimatycznej – PRECOP, odbywającej się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Prokurator Generalny Adam Bodnar wziął udział w konferencji klimatycznej PRECOP

Wystąpienie Prokuratora Generalnego odbyło się w ramach panelu „Climate Talks cz. III: Szkody na środowisku” z udziałem red. Leszka Jażdżewskiego, poświęconego tematyce przestępstw przeciwko środowisku naturalnemu.

W trakcie rozmowy Prokurator Generalny podkreślił złożoność problemu i jego rosnącą skalę. Stwierdził, że zmienia się struktura przestępstw z VAT-owskich na mafie śmieciowe, dające możliwość szybkiego uzyskania znacznych środków pieniężnych. Zauważył, że sprawcy tych przestępstw wykorzystują słabość organizacyjną państwa, przewlekłość prowadzonych w tych sprawach postępowań i to, że działania policji i prokuratury nie pełnią funkcji prewencyjnej.

Wśród głównych wyzwań związanych z prowadzeniem postępowań w tej kategorii przestępstw Adam Bodnar wskazał na brak specjalistycznej wiedzy wśród prokuratorów, a także przewlekłość postępowań wynikającą z okresu oczekiwania na opinie biegłych.

Podczas panelu szczególnie istotnym wątkiem rozmowy były działania prokuratury w zakresie walki z tego typu przestępstwami.

Prokurator Generalny zadeklarował przygotowanie przez Prokuraturę Krajową kompleksowego raportu dotyczącego rozwoju i zwalczania przestępczości skierowanej przeciwko środowisku i zasobom przyrodniczym z ostatnich kilku lat. Dotychczasowe analizy wykazały tendencję wzrostową zjawiska i pozwoliły zidentyfikować aż 55 tys. tego typu spraw na różnych etapach postępowania. W Prokuraturze Krajowej zostaną także opracowane nowe wytyczne dotyczące przestępstw wskazanych w rozdziale XXII Kodeksu Karnego, w szczególności art. 183 kk (nieodpowiednie postępowanie z odpadami), art. 182 (zanieczyszczenie środowiska w znacznych rozmiarach) oraz art. 181 kk (powodowanie zniszczeń w przyrodzie). 

W związku ze zbliżającym się szczytem COP29 Adam Bodnar zadeklarował także, że jeszcze w październiku w Prokuraturze Krajowej odbędzie się spotkanie prokuratorów zajmujących się tematyką przestępstw przeciwko środowisku, pełniących rolę koordynatorów regionalnych, z organizacjami pozarządowymi.

Prokurator Generalny poinformował, że cały czas kontynuowana jest bieżąca współpraca pomiędzy koordynatorem do spraw środowiskowych na szczeblu Prokuratury Krajowej z koordynatorami regionalnymi. Rozwijana będzie także współpraca tych podmiotów z inspektoratami ochrony środowiska oraz z policją. Adam Bodnar wskazał na potrzebę nawiązania współpracy międzynarodowej z prokuraturami z innych państw w celu wymiany dobrych praktyk oraz informacji odnoszących się do metodologii pracy w tego typu sprawach.


PRECOP to dwudniowe, cykliczne wydarzenie, organizowane przez Grupę PTWP oraz UN Global Compact Network Poland, przygotowujące uczestników do nadchodzącego szczytu klimatycznego ONZ  – COP 29 (UN Climate Change Conference, tj. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu) – największego światowego forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu. 


prok. Anna Adamiak
Rzecznik Prasowy
Prokuratora Generalnego

{"register":{"columns":[]}}