Prokurator Generalny był gościem Polskiego Radia
27.09.2018
- Z mojej inicjatywy Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski 20 września 2018 roku wydał zarządzenie o utworzeniu w Małopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamencie do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie Działu do spraw Niewykrytych Zabójstw – tzw. Archiwum X – powiedział dziś (27 września 2018 roku) w porannej audycji Sygnały dnia w Polskim Radiu Program Pierwszy Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.
Prokuratorzy pracujący w tym dziale mają zajmować się wyjaśnianiem różnego rodzaju zbrodni popełnionych przed wieloma laty, w szczególności zbrodni zabójstwa. Ich wyjaśnienie jest ekstremalnie trudne, na co wpływa między innymi znaczny upływ czasu od popełnienia zbrodni i często niewłaściwe zabezpieczenie materiału dowodowego na miejscu zdarzenia. Wymagają one od prokuratorów i funkcjonariuszy Policji ogromnego zaangażowania połączonego z pasją oraz doświadczenia i wiedzy. Do ich skutecznego wyjaśnienia konieczne jest także między innymi sięganie po najnowsze techniki śledcze i korzystanie z najnowszych technologii dostępnych nie tylko w Polsce, ale także za granicą.
To jak ważne jest wyjaśnianie zbrodni sprzed lat pokazuje choćby sprawa brutalnie zgwałconej i zamordowanej 15-letniej Małgorzaty K. Pomimo tego, że do zbrodni doszło w nocy z 31 grudnia 1996 roku na 1 stycznia 1997 roku w Miłoszycach, to dzięki intensywnej i profesjonalnej pracy prokuratorów: Pana prokuratora Dariusza Sobieskiego i Pana prokuratora Roberta Tomankiewicza oraz funkcjonariuszy Policji, udało się po ponad 20 latach ustalić i zatrzymać dwóch sprawców. Działania prokuratorów doprowadziły również do uniewinnienia Tomasza Komendy, który niesłusznie przez 18 lat był pozbawiony wolności – powiedział Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.
Przypomniał przy tym, że to z jego polecenia zostało podjęte śledztwo dotyczące zbrodni w Miłoszycach, które ostatecznie doprowadziło do uniewinnienia Tomasza Komendy i ustalenia rzeczywistych sprawców tej zbrodni.
Wymieniając przykłady spraw z kategorii Archiwum X, którymi zajmują małopolscy prokuratorzy Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wskazał na zabójstwo studentki z Krakowa, do którego doszło pomiędzy 12 listopada 1998 roku a 6 stycznia 1999 roku. Jej niektóre szczątki w postaci skóry tułowia, nogi i innych części ciała ujawniono w Wiśle w dniach 7 i 14 stycznia 1999 roku. Po wielu latach od zbrodni, 5 października 2017 roku, Naczelnik Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej prokurator Piotr Krupiński ogłosił zarzuty Robertowi J. Podejrzany jest on o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem 23-letniej studentki religioznawstwa z Krakowa. Na wniosek prokuratora stosowane jest wobec niego tymczasowe aresztowanie.
Krakowscy prokuratorzy wyjaśniali również sprawę okrutnego zabójstwa Iwony Cygan Szczucinie. Po prawie 20 latach od zbrodni sprawcy zostali postawieni w stan oskarżenia. Teraz wyjaśniane są okoliczności zabójstw trzech mężczyzn, którzy posiadali wiedzę o okolicznościach zabójstwa Iwony Cygan i zdaniem prokuratorów z tego powodu zostali zamordowani – wyliczał Prokurator Generalny.
Wyjaśnienie każdej takiej zbrodni sprzed lat to nie tylko poniesienie zasłużonej odpowiedzialności karnej przez sprawców przestępstw, które zostały wyjaśnione. To również odebranie spokoju i pewności siebie tym, których sprawy nie zostały jeszcze rozwiązane, którzy uwierzyli już w swoją bezkarność.
Dlatego takie Archiwum X w prokuraturze jest potrzebne – podkreślił Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.
Zachęcamy do odsłuchania całej audycji, podczas której Prokurator Generalny mówił również między innymi o propozycjach zmian w kodeksie postępowania karnego.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
Materiały
Zbigniew Ziobro: zmiany w prawie dot. tajemnicy zawodowej nie dotyczą dziennikarzy- Ostatnia modyfikacja:
- 12.08.2021 09:13 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 04:18 administrator gov.pl