W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prokurator podkarpackiego pionu PZ PK dokonał zabezpieczenia 5,5 miliona USD

09.06.2022

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie dokonał zabezpieczania 5,5 miliona dolarów amerykańskich w śledztwie dotyczącym prania pieniędzy. Dotychczas wobec 6 osób wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów.

grafika przedstawiająca młotek sędziowski na tle paragrafu i wagi sprawiedliwości

Prokurator zabezpieczył równowartość ponad 23,5 miliona złotych

W toku postępowania prokurator  na poczet przyszłych kar oraz środka karnego w postaci przepadku korzyści majątkowej osiągniętej z popełnienia przestępstwa skarbowego, dokonał zabezpieczania w kwocie 5,5 miliona USD, w przeliczeniu ponad 23,5 miliona złotych. Pieniądze zostały zabezpieczone na rachunku w jednym z polskich banków.

Zakres prokuratorskich zarzutów

W trakcie śledztwa prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie wydał wobec 6 osób postanowienia o przedstawieniu zarzutów w tym udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw skarbowych oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów i obrotowi gospodarczemu kwalifikowane z art. 258 § 1 kk. Kolejne zarzuty dotyczą wystawiania i posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami VAT potwierdzającymi fikcyjny obrót artykułami spożywczymi kwalifikowane z art. 271a § 2 kk. Z ustaleń postępowania wynika, że sprawcy wystawiając fałszywe faktury dokonywali uwiarygodnienia płatności pomiędzy spółkami, a tym samym legalizowali środki pieniężne z nielegalnych źródeł finansowania. Kolejne zarzuty dotyczą podejmowania czynności, które mogą udaremnić lub znaczenie utrudnić stwierdzenie przestępnego pochodzenia, miejsca umieszczenia, wykrycia, zajęcia albo orzeczenia przepadku – środków płatniczych pochodzących z wyżej opisanego procederu czyli tzw. prania pieniędzy kwalifikowane z art. 299 § 1, 5 i 6 kk.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}