Prokurator skuteczny nie tylko w sprawach karnych
20.04.2016
Wyrokiem z 8 marca 2016 r. sąd, po rozpoznaniu pozwu Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Południe, pozbawił wykonalności w całości tytuł wykonawczy w postaci bankowego tytułu egzekucyjnego i nakazał ściągnąć od pozwanego banku na rzecz Skarbu Państwa opłatę.
Pozew w tej sprawie został wniesiony w związku z ustaleniami prokuratury w sprawach karnych prowadzonych na podstawie zawiadomień pokrzywdzonego Zdzisława K.
Z zeznań pokrzywdzonego Zdzisława K. wynika, że jego problemy zaczęły się w 2000 r., kiedy padł ofiarą nieuczciwych praktyk firmy, która usiłowała zawrzeć z nim umowę na zakup artykułów przemysłowych i usług. W 2000 r. toczyło się w tej sprawie postępowanie nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową Warszawa – Mokotów.
Postępowanie to zostało umorzone 31 marca 2000 r. z powodu niewykrycia sprawców, ale prokuratura ustaliła, że sprawcy wykorzystali dane osobowe pokrzywdzonego i wbrew jego woli doprowadzili do zawarcia umowy kredytowej z Górnośląskim Bankiem Gospodarczym S.A. (późniejszy Getin Bank).
Pomimo bezspornych ustaleń, że Zdzisław K. nie był w rzeczywistości stroną umowy, bank wystąpił o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu, a następnie sprzedał tę wierzytelność firmie windykacyjnej. Dodatkowo dane poszkodowanego zostały ujawnione w Krajowym Rejestrze Dłużników.
W latach 2000 – 2015 firmy windykacyjne kilkakrotnie kontaktowały się ze Zdzisławem K. i wielokrotnie wyjaśniał, że nigdy nie był stroną umowy z bankiem. Jednocześnie pracownicy banku zapewniali go, że sprawa została już wyjaśniona.
Jednak w 2015 roku Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Głogowie wszczął wobec Zdzisława K. egzekucję z wniosku Getin Noble Bank S.A. na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego z 10 stycznia 2000 r., zaopatrzony w klauzulę wykonalności z 16 listopada 2000 r., (wydaną na wniosek Górnośląskiego Banku Gospodarczego) oraz klauzulą wykonalności nadaną postanowieniem Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z 23 maja 2013 r. na wniosek Getin Noble Bank SA (następcy Górnośląskiego Banku Gospodarczego).
Pismem z 13 marca 2015 r. komornik poinformował Zdzisława K. o zajęciu wierzytelności dłużnika należnych mu od Urzędu Skarbowego z tytułu nadpłaty podatku. Pomimo umorzenia przez komornika tego postępowania egzekucyjnego, ten sam komornik ponownie podjął wobec poszkodowanego działania egzekucyjne i prowadził przeciwko niemu bezzasadnie egzekucję z renty.
Prokurator – po włączeniu się do postępowania sądowego ze skargi na czynności komornika – ustalił, że Zdzisław K. wskazywał na bezprawność działań komornika już w czasie pierwszego postępowania egzekucyjnego. Ponadto pismem z 31 marca 2015 r. Getin Noble Bank wniósł o umorzenie egzekucji komorniczej i postanowieniem z 7 kwietnia 2015r. komornik to postępowanie umorzył.
Pomimo tego, pismem z 28 października 2015 r. ten sam komornik zajął świadczenia rentowe dłużnika i wezwał Zakład Emerytalno- Rentowy MSW do dokonywania potrąceń z renty. W kolejnym piśmie komornik poinformował dłużnika o tym, że do zajęcia doszło w wyniku pomyłki.
Prokurator uzyskał także informację, że sąd skierował sprawę na posiedzenie celem wydania postanowienia o umorzeniu postępowania ze skargi Zdzisława K., ponieważ komornik w całości tę skargę uwzględnił.
Prokurator obawiając się, że planowane umorzenie ze skargi na czynności komornika, może nie być wystarczającym rozwiązaniem problemów poszkodowanego, podjął decyzję o wystąpieniu 30 grudnia 2015r, do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z pozwem na rzecz Zdzisława K. przeciwko Getin Noble Bank S.A. o pozbawienie wykonalności w całości bankowego tytułu wykonawczego, na mocy którego wielokrotnie przeciwko Zdzisławowi K. prowadzono działania mające na celu wyegzekwowanie nienależnych w rzeczywistości od niego kwot.
Sąd w całości podzielił zdanie prokuratury i wydał wspomniany, prawomocny już wyrok.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 19.08.2021 09:27 Nadolny Damian
- Pierwsza publikacja:
- 16.08.2021 13:16 Nadolny Damian