W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prokurator zabezpieczył Bitcoiny zakupione za pieniądze pochodzące z oszustw

28.03.2018

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze nadzoruje śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej oszustw przy sprzedaży pojazdów na portalach internetowych. Na przestępczej działalności grupy pokrzywdzeni stracili łącznie ponad 1 milion 400 tysięcy złotych.

Zarzuty ogłoszono 13 osobom

W śledztwie zatrzymano i przedstawiono zarzuty 13 osobom. Wśród nich był Bartosz C., który kierował przestępczym procederem. Prokurator zarzucił mu popełnienie łącznie 21 przestępstw, w tym kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz 20 oszustw na szkodę 21 osób.

Wobec dwóch podejrzanych, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, zastosowano tymczasowy areszt. Sąd zamienił następnie te areszty na poręczenia majątkowe w wysokości 100 tysięcy złotych i 150 tysięcy złotych.

Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym dozór Policji i zakaz opuszczania kraju.

Zabezpieczono majątek sprawców

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze dokonała zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych w kwocie ponad 660 tysięcy złotych.

W sprawie zabezpieczono także kryptowalutę w postaci 8 Bitcoinów. Ustalono bowiem, że kryptowaluta została nabyta za środki uzyskane z popełnionych oszustw. Na zarządzenie prokuratora 22 marca 2018 roku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubaniu dokonał sprzedaży zabezpieczonej kryptowaluty, uzyskując z tego tytułu kwotę 237 tysięcy 138 złotych.

Oszukiwano przy sprzedaży pojazdów

W toku śledztwa ustalono, że członkowie grupy przestępczej w 2016 i na początku 2017 roku w popularnych polskich i zagranicznych serwisach internetowych zamieszczali ogłoszenia sprzedaży pojazdów, w tym samochodów osobowych, autokarów, maszyn budowlanych, rolniczych i innych. Następnie, po zgłoszeniu się osób zainteresowanych zakupem, pobierali od nich zaliczki w kwotach od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W rzeczywistości przestępcy nie dysponowali pojazdami, które oferowali do sprzedaży.

W kilku przypadkach sprawcy uzyskali od pokrzywdzonych kwotę łącznie blisko 1 miliona 270 tysięcy złotych z tytułu sprzedaży maszyny budowlanej, pojazdu typu kamper i dwóch autokarów. Sprawcy wyszukali w internecie oferty sprzedaży tych pojazdów i zaoferowali ich właścicielom pośrednictwo w transakcji. Zainteresowani zakupem klienci oglądali pojazdy u ich właścicieli. Po zdecydowaniu się na zakup przelewali pieniądze na rachunek bankowy wskazany przez sprawców. Pojazdy nigdy do nich nie trafiły. Otrzymane pieniądze także nie zostały przekazane rzeczywistym właścicielom pojazdów.

Pokrzywdzeni w ten sposób zostali obywatel Holandii i Niemiec oraz dwie firmy z Polski i Rumunii.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 14:45 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:48 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}