Prokurator zapobiegł odziedziczeniu majątku przez sprawcę, który zabił swoją żonę
05.02.2020
Sąd Rejonowy w Brzegu podzielił stanowisko prokuratora i uznał Jarosława S. za niegodnego dziedziczenia po żonie Anecie S. Wyrok jest prawomocny. Wcześniej, na skutek aktu oskarżenia wniesionego przez prokuratora Prokuratury Rejonowej w Brzegu, Jarosław S. został przez Sąd Okręgowy w Opolu skazany za zabójstwo i zgwałcenie swojej żony Anety S. na karę łączną 13 lat pozbawienia wolności.
Prokurator przystąpił do postępowania o uznanie za niegodnego dziedziczenia
Na polecenie Zastępcy Prokuratora Generalnego Roberta Hernanda dokonano analizy akt postępowań związanych z dziedziczeniem po zmarłej Anecie S. i w konsekwencji prokurator przystąpił do prowadzonego postępowania sądowego o uznanie Jarosława S. za niegodnego dziedziczenia po żonie. Skazany za zabójstwo żony, zgodnie z kodeksem cywilnym, znajdował się w kręgu spadkobierców ustawowych i mógł odziedziczyć spadek po zamordowanej żonie. Sąd Rejonowy w Brzegu uwzględniając stanowisko prokuratora uznał Jarosława S. za niegodnego dziedziczenia po swojej żonie.
Zgodnie z treścią art. 928 par. 1 kodeksu cywilnego spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego, jeżeli:
1) dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy;
2) podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności;
3) umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego.
Podstawa działań prokuratora
Legitymacja prokuratora wynika z art. 7 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym prokurator może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie, jak również wziąć udział w każdym toczącym się już postępowaniu, jeżeli według jego oceny wymaga tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego. W sprawach niemajątkowych z zakresu prawa rodzinnego prokurator może wytaczać powództwa tylko w wypadkach wskazanych w ustawie. Zasadność zgłoszenia udziału prokuratora w postępowaniu nie podlega ocenie ani sądu, ani strony/uczestnika postępowania. Jedynie prokurator decyduje, czy w konkretnej sprawie zachodzi konieczność podjęcia działań z uwagi na potrzebę ochrony praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego.
Zabił i zgwałcił żonę
Prokurator Prokuratury Rejonowej w Brzegu skierował do Sądu Okręgowego w Opolu akt oskarżenia z dnia 4 grudnia 2017 roku przeciwko Jarosławowi S. o dokonanie zbrodni zabójstwa i zgwałcenia żony Anety S. Wyrokiem z 14 maja 2018 roku Sąd Okręgowy w Opolu uznał Jarosława S. za winnego popełnienia zarzucanych mu przez prokuratora czynów i skazał go na karę łączną 13 lat pozbawienia wolności. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu utrzymał ten wyrok w mocy. Do zdarzeń opisanych w akcie oskarżenia doszło 20 grudnia 2016 roku w Brzegu.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 12.08.2021 10:34 Kolasiński Piotr
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 03:07 administrator gov.pl