Prokuratorskie zarzuty w sprawie tzw. mafii mieszkaniowej
25.05.2017
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Gdańsku, prowadzi śledztwo w sprawie szeregu wyłudzeń lokali mieszkalnych. Dochodziło do nich pod pozorem zawieranych umów pożyczek, zabezpieczonych przeniesieniem praw do nieruchomości, przy wykorzystaniu przymusowego położenia pożyczkobiorców.
Przestępczy proceder był realizowany przez podejrzanych od 2010 do 2016 roku. Kwestionowane umowy zawierane były w kancelariach notarialnych głównie na terenie Trójmiasta. Przejmowane nieruchomości położone były zarówno w Gdańsku, jak i w innych miejscowościach na terenie całego kraju. Ich wartość – od ponad 100 tysięcy złotych do ponad 300 tysięcy złotych – była zaniżana w aktach notarialnych.
Zatrzymano 14 osób
Na podstawie obszernego materiału dowodowego zgromadzonego w kilkuset tomach akt prokurator podjął decyzję o przedstawieniu zarzutów 15 podejrzanym, którzy brali udział w procederze oszukańczego przejmowania nieruchomości. Prokurator zdecydował także o zatrzymaniu tych osób i przeszukaniu kilkunastu posesji, położonych głównie na terenie Trójmiasta.
W wyniku zrealizowanych przez funkcjonariuszy KWP w Gdańsku przeszukań zabezpieczono m.in. dokumenty, a także komputery i nośniki pamięci, które zostaną przekazane biegłym do analizy.
W dniu 23 maja 2017 roku zatrzymano 14 osób podejrzanych, które są powiązane ze sobą rodzinnie, zawodowo, bądź towarzysko.
Co zarzuca się podejrzanym
Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na wyłudzaniu i wyzyskiwaniu przymusowego położenia pokrzywdzonych, skutkujących przejmowaniem nieruchomości.
Podejrzani usłyszeli również zarzuty dotyczące dokonania szeregu oszustw. Polegały one na doprowadzeniu kilkudziesięciu pokrzywdzonych – właścicieli nieruchomości – do niekorzystnego rozporządzenia mieniem (prawem do lokalu), na skutek zawieranych umów pożyczek, których zabezpieczeniem było przeniesienie własności lokali. Pokrzywdzeni byli m.in. wprowadzani w błąd co do warunków i charakteru zawieranych umów. Sprawcy wykorzystywali również niezdolność pokrzywdzonych do zrozumienia m.in. skutków prawnych i ekonomicznych zawieranych umów (przeniesienia własności nieruchomości jako zabezpieczenia umowy pożyczki). Jednocześnie podejrzani mieli świadomość sytuacji finansowej pokrzywdzonych, ich zadłużeń i braku możliwości spłaty pożyczek.
Ośmiu podejrzanym ogłoszono również pojedyncze zarzuty wyzyskania przymusowego położenia pokrzywdzonych m.in. w związku z prowadzonymi postępowaniami egzekucyjnymi i w związku z zawieraniem umów pożyczek nakładających obowiązek świadczenia niewspółmiernego do świadczenia wzajemnego, a także umów sprzedaży prawa do lokalu z tzw. prawem odkupu (art. 304 kodeksu karnego).
Za zarzucane przestępstwa podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności
Zastosowano środki zapobiegawcze
W dniach 23 i 24 maja 2017 roku prokurator ogłosił zarzuty i przesłuchał 14 doprowadzonych podejrzanych. Część z nich złożyła wyjaśnienia.
Prokurator zdecydował o skierowaniu do Sądu wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy wobec 10 podejrzanych.
W stosunku do pozostałych 4 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym: poręczenia majątkowe w kwotach od 50 do 70 tysięcy złotych, dozory Policji, zakazy opuszczania kraju oraz nakaz powstrzymania się od prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie pośrednictwa finansowego i obrotu nieruchomościami.
Na poczet grożących podejrzanym kar oraz na poczet roszczeń o naprawienie szkody na rzecz pokrzywdzonych w toku śledztwa dokonano również zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanych. Zabezpieczone zostały liczne nieruchomości w postaci lokali mieszkalnych i gruntów.
Śledztwo ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 10.08.2021 08:56 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 05:23 administrator gov.pl