W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prokuratorskie zarzuty za nielegalne sprowadzanie śmieci komunalnych z Niemiec do Polski

18.10.2018

Prokuratura Okręgowa w Tarnowie wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP z Zarządu w Kielcach prowadzi postępowanie dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie sprowadzali do Polski z terytorium Niemiec zmieszane odpady komunalne. Mogli oni wwieźć do kraju niemal 4 tysiące ton śmieci.

Odpady były nielegalnie składowane

W toku postępowania ustalono, że kilka osób w sposób nielegalny składowało różnego rodzaju odpady. Śmieci, zamiast do miejsca docelowego wynikającego z dokumentów, gdzie miały być poddane recyklingowi, w większości trafiały na składowiska w województwie łódzkim i wielkopolskim w Zgierzu, Sarbii oraz Bzowie.

Z obszernego materiału dowodowego zgromadzonego w toku postępowania wynika, że odpady były oficjalnie przywożone do Polski przez podmioty posiadające stosowne zezwolenia Ministra Ochrony Środowiska, na podstawie dokumentów CMR wraz z Aneksem VII. Jednak na składowiska trafiały już z podrobioną dokumentacją świadczącą o tym, że są to odpady pochodzące z Polski.

Zatrzymanych zostało 8 osób

Ustalenia poczynione w toku śledztwa doprowadziły do zatrzymania kolejnych osób zamieszanych w przestępczy proceder. W ostatnich dniach na terenie województw: mazowieckiego, wielkopolskiego, śląskiego i małopolskiego zatrzymano osiem osób.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one sprowadzania do Polski wbrew przepisom ustawy odpadów komunalnych z Niemiec. Dodatkowo siedmioro z podejrzanych usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, z czego czworo uczyniło sobie z przestępczego procederu stałe źródło dochodu.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie należące do podejrzanych na łączną kwotę niemal miliona złotych.

Podejrzanych jest już 20 osób

Ostatnie zatrzymania to już kolejna realizacja w tej sprawie. W śledztwie występuje już 20 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie 39 zarzutów. Prokurator 12 osobom przedstawił zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie podejrzani są o przestępstwa przeciwko ochronie środowiska.

Prowadzone postępowanie ma charakter wielowątkowy i wciąż rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.08.2021 09:38 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:08 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}