Prokuratorzy o zmianach przepisów w zakresie kontroli podatkowej i skarbowej
25.01.2017
Od 1 stycznia 2017 roku obowiązują zmiany w VAT. Od 1 marca 2017 roku wejdą w życie przepisy ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Między innymi likwidują one dotychczasową strukturę kontroli skarbowej. Ma to pomóc w uszczelnieniu systemu podatkowego.
– Prokuratura Krajowa z nadzieją patrzy na ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej. Szkoda jednak, że ustawa ta nie przewiduje wprowadzenia stricte policji skarbowej. Kompetencje urzędów celno-skarbowych w zakresie czynności kontrolnych i procesowych są jednak daleko idące. Można spodziewać się więc, że organy będą skuteczniej ścigać sprawców przestępstw niż dotychczas. Konieczna i nieodzowna jest współpraca prokuratury z organami skarbowymi, co nowa ustawa, mam nadzieję, usprawni – mówił podczas debaty zorganizowanej przez Dziennik Gazeta Prawna prokurator Michał Ostrowski, dyrektor Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej.
Uczestnicy debaty dyskutowali także na temat potrzeby wprowadzenia narzędzi pozwalających uczciwym firmom bronić się przed oszustami. Jednym z nich byłoby wprowadzenie check listy i czarnej listy podmiotów. Już teraz w trakcie kontroli skarbowej sprawdzane są różne elementy, które dotyczą podatnika i jego kontrahentów, np. dane rejestrowe, kapitał, podział kapitału, dane personalne członków zarządu, rad nadzorczych, adres pod którym prowadzona jest działalność, czy relacje i sposób zawiązywania relacji gospodarczych między podatnikiem a jego kontrahentami. Wszystko po to, aby sprawdzić, czy podatnik faktycznie nie uczestniczył i czy nie mógł wiedzieć, że uczestniczy w oszustwie.
– Problem polega jednak na tym, że między kontrolą a postawieniem zarzutów mija kilka miesięcy, jeśli nie lat. W tym czasie sprawca może skutecznie pozbywać się majątku. Ponadto zabezpieczenie majątkowe, a także środki zapobiegawcze – np. nakaz powstrzymania się od wykonywania działalności gospodarczej, można stosować dopiero od momentu przedstawienia zarzutów. Dlatego czynności operacyjno-rozpoznawcze, które przewiduje ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej, pozwolą na szybsze stawianie zarzutów niż obecnie – zauważył prokurator Michał Ostrowski.
Dyrektor Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej podczas debaty zwrócił także uwagę, że eliminacji zjawiska karuzeli VAT służy nowelizacja kodeksu karnego, dotycząca penalizacji faktur.
– To jest czyszczenie przedpola oszustwa. Tu odrywamy się od decyzji organu kontroli skarbowej. Wystarczy udowodnienie świadomego wystawienia fałszywej faktury i już prokurator może wkroczyć, a więc może reagować znacznie szybciej niż obecnie – podkreślał prokurator Michał Ostrowski.
Firmy chcą poznać wymogi należytej staranności w VAT
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2021 13:39 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 05:32 administrator gov.pl