Prokuratorzy pionu PZ Prokuratury Krajowej dokumentowali dowody rosyjskich zbrodni na Ukrainie
23.08.2023
W lipcu 2023 r. prokuratorzy pionu Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej, na zaproszenie strony Ukraińskiej w ramach współpracy w JIT, udali się na Ukrainę, aby pomóc w zbieraniu i zabezpieczaniu dowodów rosyjskich zbrodni.
Oględziny przy pomocy skanerów 3D
W lipcu 2023 roku doszło do drugiego wyjazdu polskiego komponentu zespołu JIT w ramach międzynarodowego zespołu śledczego w trakcie którego prokuratorzy pionu Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej oraz funkcjonariusze Policji wykonywali czynności procesowe dotyczące rosyjskich zbrodni wojennych na terenie Ukrainy. Prokuratorzy i policjanci dokumentowali zbrodnie wojenne przy użyciu skanerów 3D.
Czynności służbowe wykonywane były na terenie obłasti Sumskiej oraz Czernichowskiej w trakcie których przeprowadzono oględziny zniszczonych miejsc użyteczności publicznej ( np. szpitali, szkół, przedszkoli, posterunków policji czy budynków wielorodzinnych). Oględzinowane budynki został zniszczone na skutek bombardowań, ostrzałów artyleryjskich i rakietowych oraz ataku dronów kamikadze. W miejscach tych śmierć poniosły osoby cywilne w tym również dzieci. W skład zespołu policyjnego wchodzili technicy kryminalistyczni - operatorzy skanerów 3D, pirotechnicy, ratownik medyczny oraz funkcjonariusze pionu kontrterorystycznego. Jeden z prokuratorów biorących udział w rotacji jest również przeszkolonym operatorem skanera 3D. Czynności były przeprowadzane również w bezpośredniej bliskości linii frontu, a niejednokrotnie ich praca była przerywana alarmami lotniczymi, co skutkowało koniecznością udania się do schronów. Prokuratorzy i policjanci w trakcie wykonywanych zadań korzystali z ochrony balistycznej w postaci kamizelek kuloodpornych oraz hełmów. Podczas ostatniego dnia pobytu polski zespół został przyjęty przez Prokuratora Generalnego Ukrainy.
JIT
Do utworzenia wspólnego zespołu śledczego pomiędzy Ukrainą, Polską i Litwą w sprawie napaści Rosji na Ukrainę doszło 25 marca 2022 roku na przejściu granicznym w Korczowej. Umowę ze strony polskiej podpisał Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz I Zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Dariusz Barski. Pierwsze działania zmierzające do powołania JIT w sprawie wojny napastniczej i zbrodni popełnianych przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy zostały podjęte już 2 marca 2022 roku w toku narady nadzwyczajnej przedstawicieli wszystkich państw uczestniczących w Eurojust. To podczas tego spotkania z inicjatywy Ukrainy, Polski i Litwy podjęto decyzję o zawiązaniu wspólnego międzynarodowego zespołu śledczego w ramach śledztw wszczętych w tych trzech krajach. W kolejnych miesiącach do zespołu dołączył Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oraz Łotwa, Estonia, Słowacja i Rumunia. Ponadto w marcu 2023 roku strony JIT podpisały porozumienie o współpracy i koordynacji z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych.
14 kwietnia 2023 r. w Wilnie I Zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Dariusz Barski podpisał porozumienie, na mocy którego wspólny zespół śledczy (JIT) bada przypadki ludobójstwa do jakich może dochodzić w związku z napaścią Rosji na Ukrainę.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa