W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prokuratorzy prowadzący śledztwo dotyczące rosyjskiej agresji na Ukrainę spotkali się z przedstawicielami organizacji społecznych

18.06.2024

W siedzibie Prokuratury Krajowej w dniu 11 czerwca w odbyło się spotkanie prokuratorów z zespołu prowadzącego śledztwo dotyczące rosyjskiej agresji na Ukrainę z przedstawicielami organizacji społecznych

JIT

Po stronie organizacji w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Instytutu Pileckiego, Projekt Sunflowers, Opora in Poland oraz Clooney Foundation.
Na spotkaniu omówiono dotychczasową dwuletnią współpracę oraz przedyskutowano możliwości wsparcia zespołu śledczego przez przedstawicieli środowiska obywatelskiego w przyszłości.
Pismo przedstawicielki organizacji społecznych w załączeniu. 

Śledztwo i JIT
Przedmiotowe śledztwo (sygn. 1001-105 Ds 12.2022) jest prowadzone przez zespół śledczy w Mazowieckim Wydziale Zamiejscowym Departamentu Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK.
Przedmiotem postępowania jest wszczęcie w dniu 24 lutego 2022 r. i prowadzenie wojny napastniczej przez władze i funkcjonariuszy Federacji Rosyjskiej, skierowanej przeciwko suwerenności, integralności terytorialnej i niepodległości Ukrainy, tj. o czyn z art. 117 § 1 k.k., a także popełnienie przestępstw przeciwko pokojowi, ludzkości oraz przestępstw wojennych stypizowanych w art. 122 k.k., art. 123 § 1 pkt 2, 3, 4 i § 2 k.k., oraz art. 125 § 1 i § 2 k.k.

W dniu 25 marca 2022 roku utworzono Wspólny Zespół Śledczy (JIT) pomiędzy Ukrainą, Polską i Litwą celem uproszczenia i wzmocnienia wzajemnej współpracy pomiędzy prokuraturami prowadzącymi postępowania dotyczące rosyjskiej agresji. 
W kolejnych miesiącach do zespołu dołączył Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze (ICC) oraz Łotwa, Estonia, Słowacja i Rumunia. Ponadto w marcu 2023 roku strony JIT podpisały porozumienie o współpracy i koordynacji z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych.
Więcej na temat JIT-u i Eurojust: https://www.eurojust.europa.eu/eurojust-and-the-war-in-ukraine

ICPA
W lipcu 2023 powstało Międzynarodowe Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie (ICPA). Centrum powołane zostało w ramach Eurojustu, a jego celem jest wsparcie i koordynacja postępowań w sprawie zbrodni agresji na Ukrainę. W skład zespołu wchodzą prokuratorzy z krajów tworzących międzynarodowy zespół śledczy badający rosyjskie zbrodnie na Ukrainie, w tym dwóch prokuratorów z Polski. W ramach ICPA prokuratorzy wymieniają się dowodami i wspólnie je analizują. 
Więcej o ICPA: https://www.eurojust.europa.eu/international-centre-for-the-prosecution-of-the-crime-of-aggression-against-ukraine

prok. Przemysław Nowak
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Krajowej

Materiały

Informacje
jit.pdf 0.57MB
Podziękowanie
Podziękowanie.pdf 0.14MB
{"register":{"columns":[]}}