Prokuratorzy w mediach o zapobieganiu nielegalnemu rozpowszechnianiu informacji z prowadzonych postępowań karnych
31.01.2017
Istnienie zasady względnej jawności postępowania musi zostać zaakceptowane przez prokuratora oraz inne organy prowadzące postępowanie przygotowawcze. Niezbędne jest jednak zapobieganie działaniom zmierzającym do wykorzystywania zasady względnej jawności w celach bezprawnych.
Penalizacja zachowań polegających na publicznym rozpowszechnianiu informacji z postępowania przygotowawczego, określonych w art. 241 par. 1 kodeksu karnego, nie stanowi rozwiązania tego problemu. Przepis ten nie znajduje bowiem swojego oddziaływania wobec wszelkich zachowań polegających na przekazaniu osobom nieuprawnionym wiadomości i dokumentów znajdujących swoje źródło w postępowaniu przygotowawczym.
O konieczności podejmowania działań zmierzających do zapobiegania nielegalnemu rozpowszechnianiu informacji z prowadzonych postępowań karnych pisze na łamach dziennika „Rzeczpospolita” Piotr Kosmaty – prokurator delegowany do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Autor analizuje również przepisy regulujące zasady ponoszenia odpowiedzialności z tytułu naruszenia tajemnicy postępowania przygotowawczego lub rozprawy.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2021 13:46 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 05:31 administrator gov.pl