Prokuratorzy z prokuratur rejonowych gośćmi na posiedzeniu Krajowej Rady Prokuratorów
25.10.2024
16 października 2024 r. odbyło się kolejne posiedzenie Krajowej Rady Prokuratorów.
Najważniejszym punktem posiedzenia było wystąpienie Pań Prokurator z Prokuratury Rejonowej w Śremie oraz Prokuratury Rejonowej w Ostrowie Wielkopolskim. Panie Prokurator opowiadały o trudach pracy w małych jednostkach prokuratury, w tym przede wszystkim o problemach związanych ze zbyt małą obsadą kadrową, przy zwiększającej się liczbie przestępczości wynikającej ze wzrostu liczby mieszkańców miejscowości wokół dużych miast. Wyraźnie wybrzmiała kwestia trudności związanych z dyżurami zdarzeniowymi – nie tylko wobec małej ilości prokuratorów dyżurujących w niedużych jednostkach, ale także wobec braku koronerów, którzy stwierdzaliby zgon, co skutkuje często wielogodzinnymi oczekiwaniami na przybycie lekarza, a nawet zbędnymi decyzjami o przetransportowaniu ciała na sekcję, wobec braku możliwości uzyskania na miejscu wstępnej opinii lekarskiej wykluczającej przestępny charakter śmierci.
Prokurator Generalny i Prokurator Krajowy pilnie wsłuchali się w głos Pań Prokurator z jednostek rejonowych. Prokurator Generalny obiecał przyspieszenie prac legislacyjnych nad kwestią koronerów, a Prokurator Krajowy – bezwzględne egzekwowanie wywiązywania się przez wszystkich prokuratorów prokuratur regionalnych i okręgowych z pełnienia dyżurów zdarzeniowych na rzecz prokuratur rejonowych.
Członkowie Krajowej Rady Prokuratorów wysłuchali również wystąpień Dyrektora Biura Budżetu i Majątku Prokuratury na temat budżetu prokuratury na 2025 rok oraz Zastępcy Przedstawiciela Polski w Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych (Eurojust) na temat aktualnej współpracy naszego kraju z tą Agencją, w szczególności w kontekście spraw dotyczących zbrodni wojennych na Ukrainie.
Ponadto, na posiedzeniu zaopiniowano pozytywnie projekt wytycznych Prokuratora Generalnego w sprawie zasad prowadzenia postępowań przygotowawczych o przestępstwa związane z mechanizmem odwróconego łańcucha dystrybucji leków oraz projekty dwóch rozporządzeń Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia wzoru pisemnego pouczenia o uprawnieniach zatrzymanego na podstawie europejskiego nakazu aresztowania oraz wzorów pisemnych wyjaśnień co do zakresu uprawnień tego zatrzymanego i określenia wzoru pouczenia o uprawnieniach tymczasowo aresztowanego w postępowaniu karnym.
Podczas posiedzenia zaopiniowano także jedenaście wniosków prokuratorów o przedłużenie pozostawania na stanowisku prokuratora po ukończeniu 65 roku życia.