Prokuratura o przesłuchaniu posła Stanisława Gawłowskiego
19.02.2018
Do czasu rozstrzygnięcia przez Sejm RP w całości wniosku z 21 grudnia 2017 r. , w tym o wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Stanisława Gawłowskiego nie jest możliwe przedstawienie mu zarzutów przez prokuraturę.
Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego przedstawienie zarzutów podejrzanemu zawsze towarzyszy skierowanie do sądu wniosku o tymczasowe aresztowanie, jeśli prokurator uzna, że taki środek zapobiegawczy jest niezbędny. Czynności tych się nie rozdziela. Przyjęcie innych zasad w stosunku do posła Gawłowskiego stawiałoby go w uprzywilejowanej pozycji procesowej wobec innych podejrzanych w tej sprawie, których nie chronił immunitet.
Jednocześnie, możliwie szybkie rozpoznanie przez Sejm RP wniosku o zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Stanisława Gawłowskiego, pozwoli kontynuować czynności procesowe wobec parlamentarzysty. Tylko całościowe rozpoznanie wniosku umożliwi prokuratorowi prawidłową realizację czynności procesowych. Po rozpoznaniu wniosku przez Sejm, prokurator niezwłocznie przystąpi do czynności procesowych polegających na przedstawieniu Stanisławowi Gawłowskiemu zarzutów i przesłuchaniu go w charakterze podejrzanego. W ocenie prokuratury, przedstawionej we wniosku, tymczasowe aresztowanie posła jest uzasadnione grożącą mu wysoką karą oraz obawą bezprawnego utrudniania postępowania karnego.
Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zamierza postawić posłowi na Sejm RP Stanisławowi Gawłowskiemu zarzuty popełnienia pięciu przestępstw, w tym trzech o charakterze korupcyjnym.
Obszerny i skrupulatnie zgromadzony materiał dowodowy wskazuje na to, że w związku z pełnioną w przeszłości funkcją Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska poseł Gawłowski przyjął jako korzyść majątkową co najmniej 175 tysięcy złotych w gotówce, a także dwa zegarki o wartości prawie 25 tysięcy złotych. Zarzuty, które prokuratura zamierza ogłosić posłowi, dotyczą również podżegania do wręczenia korzyści majątkowej w wysokości co najmniej 200 tysięcy złotych oraz ujawnienia informacji niejawnej, a także plagiatu pracy doktorskiej.
W śledztwie, którego przedmiotem są przestępstwa popełnione w związku z co najmniej 105 inwestycjami Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie, finansowanymi z Budżetu Państwa, budżetu Województwa Zachodniopomorskiego oraz środków Unii Europejskiej przekazanych min. za pośrednictwem Ministerstwa Środowiska podejrzane są 62 osoby, w tym osiem o przestępstwa korupcyjne. W stosunku do 32 podejrzanych prokurator uznał, że zachodzi konieczność ich zatrzymania i zastosowania środków zapobiegawczych, w tym tymczasowego aresztowania.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 10.08.2021 13:23 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 04:56 administrator gov.pl