Prokuratura Okręgowa w Siedlcach: kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym nielegalnej sprzedaży gazu grzewczego
07.04.2022
Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Siedlcach 4 kwietnia 2022 r. funkcjonariusze Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji i Podlaskiego Urzędu Celno -Skarbowego w Białymstoku zatrzymali kolejnych 7 osób działających w ramach zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw skarbowych, związanych z nielegalną sprzedażą gazu grzewczego, nie objętego akcyzą. Grupa działała od stycznia 2018 r. do kwietnia 2021 r. na terenie województw: mazowieckiego, łódzkiego i warmińsko – mazurskiego. Są tom kolejne zatrzymania w tej sprawie. W kwietniu ubiegłego roku zatrzymano 17 osób. Aktualnie zatrzymane osoby to odbiorcy gazu sprzedawanego poza ewidencją podatkową.
Mechanizm działania
Ustalony w śledztwie przestępczy proceder rozpoczynał się legalnym nabyciem gazu płynnego LPG w składach podatkowych prowadzonych przez spółkę działającą na rynku energetycznym. Następnie, gaz przewożony był do składu podatkowego prowadzonego przez członków grupy, gdzie wytwarzano nierzetelną dokumentację, która miała poświadczać, że większość legalnie zakupionego gazu jest sprzedawana dalej jako gaz grzewczy, nieobjęty podatkiem akcyzowym i opłatą paliwową. Jak ustalono, sprawcy wytwarzali fikcyjne paragony z kas fiskalnych znajdujących się na terenie składu. W rzeczywistości, większość gazu była sprzedawana, po konkurencyjnych cenach, jako paliwo silnikowe kilkudziesięciu stacjom LPG na terenie kilku województw.
Przypomnieć należy, iż działalność grupy przestępczej naraziła budżet Skarbu Państwa na uszczuplenie należności publicznoprawnych z tytułu podatku akcyzowego w kwocie ponad 2 mln zł, zaś z tytułu podatku od towaru i usług w wysokości około 2 mln zł.
Usłyszeli zarzuty
Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw skarbowych w postaci oszustw podatkowych i uchylania się od opodatkowania. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.
Środki zapobiegawcze
Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz poręczeń majątkowych.
Śledztwo ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania w sprawie.
O poprzedniej realizacji w tej sprawie informowaliśmy w komunikacie dostępnym pod niżej wskazanym linkiem:
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa