W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prokuratura podejmuje aktywne działania na rzecz pokrzywdzonych pracowników spółki outsourcingowej

04.07.2017

Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu prowadzi śledztwo dotyczące spółki outsourcingowej powstałej z połączenia firmy STOLWAX w Iławie i K.U.K. International Logistic + Handels GmbH, Biuro Handlu Zagranicznego w Warszawie.

Działała zorganizowana grupa

W toku tego postępowania ustalono, że Zdzisław K. i inni przedstawiciele tej spółki działali w zorganizowanej grupie przestępczej, która dopuszczała się oszustw. Grupa spółek należących do Zdzisława K. oferowała przejęcie pracowników i dzięki temu redukcję kosztów. Umowy takie zawarto z około 500 firmami zatrudniającymi ponad 25 tysięcy pracowników. W rzeczywistości oferowany outsourcing pracowniczy był oszustwem. Na skutek tej przestępczej działalności z tytułu niezapłaconych składanek ubezpieczeniowych i zaliczek na podatek dochodowy ZUS i fiskus straciły ponad 120 milionów złotych.

Zdzisławowi K. i innym osobom zaangażowanym w ten przestępczy proceder zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą albo udział w niej (art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego), a także popełnienie licznych oszustw (art. 286 par. 1 kodeksu karnego) i inne przestępstwa.

Prokuratorzy zgłosili swój udział

Pociągnięcie do odpowiedzialności karnej osób uczestniczących w tym przestępczym procederze, to nie jedyne działania podejmowane przez prokuraturę w związku z działalnością spółki outsourcingowej powstałej z połączenia firmy STOLWAX w Iławie i K.U.K. International Logistic + Handels GmbH, Biuro Handlu Zagranicznego w Warszawie. Prokuratorzy podejmuję również szereg działań pozakarnych na rzecz pokrzywdzonych pracowników spółki outsourcingowej.

Departament Postępowania Sądowego Prokuratury Krajowej polecił prokuratorom z regionu wrocławskiego, z Prokuratury Okręgowej w Elblągu oraz Prokuratury Okręgowej w Olsztynie podjęcie działań pozakarnych na rzecz pokrzywdzonych pracowników, zgłoszenie udziału w postępowaniach o wydanie świadectw pracy, a także zgłoszenia udziału w postępowaniu upadłościowym firmy. W następstwie prokuratorzy zgłosili swoje udziały w postępowaniach cywilnych toczących się przed sądami pracy oraz w postępowaniu upadłościowym.

Toczy się wiele postępowań

Postępowanie upadłościowe spółki K.U.K.-E.F.J. International Logistic+Handels+Beteilgungs Polska sp. z o.o. w Olsztynie jest w toku. Prokurator Prokuratury Okręgowej w Olsztynie zgłosił swój udział w tym postępowaniu i cały czas podejmuje aktywne działania.

W licznych postępowaniach sądowych o wydanie świadectw pracy sądy uznają, że doszło do pozornego przekazania pracowników doupadłej spółki na podstawie art. 231 kodeksu pracy. W rzeczywistości pracownicy ci nadal świadczyli pracę na rzecz pierwotnych pracodawców, pod ich kierownictwem i na tych samych warunkach i zasadach. Z tych względów roszczenia o wydanie świadectw pracy powinny być kierowane do faktycznych pracodawców, a nie do syndyka masy upadłości. Upadła spółka w ramach outsourcingu funkcjonowała nie jako pracodawca, a jedynie jako pośrednik finansowy, dokonujący tylko technicznych operacji przelewów bankowych w granicach udostępnianych przez klientów środków.

Ponadto w całym kraju toczą się liczne postępowania przed sądami w sprawie ustalenia płatnika składek na rzecz ZUS za pracowników na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, fundusz pracy i FGŚP. W postępowaniach tych sądy zgodnie uznają, że płatnikiem składek nie jest upadła spółka, gdyż nie może być mowy o przejęciu pracowników na podstawie art. 231 kodeksu pracy.

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu objęła zwierzchnim nadzorem służbowym działania pozakarne podejmowane przez prokuratorów okręgu wrocławskiego, świdnickiego i opolskiego, w związku z postępowaniami toczącymi się w tzw. aferze outsourcingowej przed sądami pracy i ubezpieczeń społecznych. We wszystkich takich postępowaniach prokuratorzy zgłosili swój udział. W okręgu świdnickim prokurator zgłosił udział w 11 postępowaniach dotyczących odwołań od decyzji ZUS. W Prokuraturze Okręgowej w Opolu aktualnie zgłoszono udział w 99 postępowaniach toczących się przed Sądem Okręgowym w Opolu i 7 toczących się przed Sądem Rejonowym w Opolu. W okręguwrocławskim odnotowano 2 postępowania dotyczące tzw. afery outsourcingowej toczące się z udziałem prokuratora przed Sądem Rejonowym dla Wrocławia – Śródmieścia oraz 1 przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu. Dotyczą one powództw pracowników zawierających żądanie wypłaty wynagrodzenia za pracę, ekwiwalentu za urlop, odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia i wydania świadectwa pracy.

W sądach położonych na obszarze właściwości Prokuratury Okręgowej w Elblągu, tj. w Elblągu, Ostródzie, Iławie, Braniewa, Działdowie i Nowym Mieście Lubawskim, toczyło się 16 spraw pracowniczych dotyczących firm outsourcingowych.

Działania Prokuratury Krajowej

Wszystkie działania pozakarne podejmowane w tych sprawach przez prokuratorów nadzorowane są przez właściwe prokuratury regionalne.

Postępowania te pozostają również w zainteresowaniu Departamentu Postępowania Sądowego Prokuratury Krajowej.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa     

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 09:52 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:20 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}