Prokuratura prowadzi ponad 100 postępowań dotyczących reprywatyzacji nieruchomości warszawskich
12.10.2016
- Na skutek analizy przeprowadzonej w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie podjętych zostanie 28 śledztw dotyczących reprywatyzacji nieruchomości położonych na terenie Warszawy. Było to możliwie dzięki zmianom struktury organizacyjnej prokuratury. W przeszłości przestępcy mogli spać spokojnie, a cierpieli zwykli obywatele, którzy nielegalnie byli wyrzucani ze swoich mieszkań – powiedział dzisiaj na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.
Dodał, że prokuratura, która funkcjonowała do niedawna, była świadkiem bezprawia i krzywdy ludzi. – My będziemy konsekwentnie prowadzić działania, by przestępcy nie mogli spać spokojnie i by kamienice wróciły do swoich prawowitych właścicieli – podkreślił Zbigniew Ziobro.
I Zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski zwrócił uwagę, że aktualnie w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu prowadzonych jest 13 śledztw dotyczących reprywatyzacji nieruchomości położonych przy 56 ulicach w Warszawie i jednej położonej w Zakopanem. 41 śledztw toczy się w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Nadto do warszawskich prokuratur wpłynęło 38 nowych zawiadomień, a kolejnych 28 postępowań, które w przeszłości zostały przedwcześnie zakończone, zostanie podjętych.
– Jest to ponad sto postępowań karnych w sprawie reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie – poinformował Bogdan Święczkowski. – To jest olbrzymi problem i olbrzymia skala przestępczości. Będziemy na bieżąco wzmacniać kadrowe powołane zespoły prokuratorskie, aby postępowania były prowadzone w sposób rytmiczny, prawidłowy i żeby skutecznie ustalić prawdę materialną – dodał Prokurator Krajowy. Zwrócił uwagę, że w Prokuraturze Krajowej został powołany specjalny zespół koordynacyjny, którego zadaniem jest monitorowanie tych postępowań. – Na skutek cyklicznych spotkań zespołu zdecydowałem o tym, że sprawy reprywatyzacji gruntów warszawskich będą wyjaśniali także doświadczeni prokuratorzy zajmujący się prawem administracyjnym i cywilnym. Będą oni podejmowali stosowne kroki prawne zmierzające miedzy innymi do zablokowania nielegalnego obrotu przejętymi nieruchomościami – powiedział Bogdan Święczkowski.
Analiza postępowań przeprowadzona w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie wykazała, że w przeszłości prokuratorzy dopuścili się nieprawidłowości, które skutkowały przedwczesnym zakończeniem tych spraw.
– W przeszłości bez przeprowadzenia jakichkolwiek czynności dowodowych prokuratorzy odmawiali wszczęcia śledztwa, co jest niedopuszczalne. W wielu sprawach skupiali się oni jedynie na przesłuchaniu pokrzywdzonego i po tym decydowali o zakończeniu postępowania. Niekompletny materiał dowodowy stawał się podstawą nietrafnych decyzji procesowych – wyliczał nieprawidłowości Andrzej Szeliga Prokurator Regionalny w Warszawie.
Podczas konferencji obecni na niej prokuratorzy przeprosili wszystkich pokrzywdzonych, że dopiero po tylu latach ktokolwiek zechciał się zająć ich sprawami.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
Materiały
Mapa reprywatyzacji z legendą.jpg04ebf2095276da381fbeff2af438c579.jpg 7.59MB Mapa reprywatyzacji z legendą.pdf
8d9f49f1602d63677f7df10fbbbbad5f.pdf 34.94MB Mapa reprywatyzacji z legendą.eps
63fa2e0d58215c9bba0f8ac963701489.eps 8.16MB
Zdjęcia (3)
- Ostatnia modyfikacja:
- 17.06.2021 05:35 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 05:35 administrator gov.pl