Prokuratura Regionalna w Warszawie: Zatrzymano 22 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem VAT
12.03.2021
9 marca 2021 r. na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie, funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji we współpracy z Centralnym Pododdziałem Kontrterrorystycznym Policji „BOA” i funkcjonariuszami Łódzkiego Urzędu Celno – Skarbowego w Łodzi zatrzymali 22 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw skarbowych w związku z obrotem olejem smarowym i nieuprawnioną zmianą jego przeznaczenia na olej napędowy oraz praniem brudnych pieniędzy. Wśród zatrzymanych znajduje się kierujący grupą oraz osoby z jej ścisłego kierownictwa.
Zatrzymania są efektem śledztwa prowadzonego w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie od końca 2020 r. w sprawie wyłudzania VAT z tytułu fikcyjnego obrotu olejem napędowym w latach 2016-2020. Na ślad zorganizowanej grupy przestępczej natrafiono w trakcie innego postępowania, zakończonego w listopadzie 2020 r., o którymi informowaliśmy tutaj: http://prokuratura-krajowa.test/aktualnosci/aktualnosci-prokuratury-krajowej/52-czlonkow-zorganizowanej-grupy-przestepczej-objetych-aktem-oskarzenia/?doing_wp_cron=1615533245.1272869110107421875000
Straty Skarbu Państwa sięgają 190 milionów złotych
Straty jakie poniósł Skarb Państwa wynoszą niemal 190 milionów złotych, przy czym jest to kwota wynikająca z wydanych dotychczas postanowień o przedstawieniu zarzutów.
Zorganizowana przestępczość transgraniczna
Ustalono, że grupa była aktywna na terenie całego kraju, jej główne ośrodki znajdowały się na terenie województwa łódzkiego oraz w jednej z podwarszawskich miejscowości. Ponadto, podejrzani tworząc łańcuch międzynarodowych powiązań współpracowali z przestępcami na terytorium Włoch, Czech, Litwy, Belgii, Holandii, Niemiec, Austrii oraz Wielkiej Brytanii.
Mechanizm wyłudzania VAT
Podejrzani utworzyli skład podatkowy na terenie województwa łódzkiego, w którym produkowano bez akcyzy i podatku VAT olej smarowy opodatkowany zerową stawką VAT, który w ramach fikcyjnego obrotu miał trafiać do zagranicznych spółek kontrolowanych przez członków grupy. Faktycznie jednak olej był dostarczany i sprzedawany na terytorium RP, bez opłacania należnego podatku akcyzowego oraz podatku VAT. Nieopodatkowane paliwo trafiało głównie do firm transportowych, gospodarstw rolnych itp. Rozliczenia odbywały się w gotówce.
Pranie brudnych pieniędzy
Kierujący zorganizowaną grupą przestępczą podejmowali jednocześnie czynności mające na celu udaremnienie stwierdzenia przestępnego pochodzenia środków pieniężnych w kwocie około 4 milionów złotych, wykorzystując w tym celu rachunki bankowe prowadzone na rzecz kontrolowanych przez siebie podmiotów gospodarczych, na które wpłacano środki pieniężne pochodzące z popełnienia czynów zabronionych.
Ogłoszono zarzuty
Po doprowadzeniu do prokuratury, podejrzani usłyszeli zarzuty kierowania albo działania w zorganizowanej grupie przestępczej, nieujawnienia transakcji i przychodów podlegających opodatkowaniu, a tym samym uszczuplenia należności publicznoprawnych oraz prania brudnych pieniędzy.
Tzw. zbrodnia fakturowa
Dwojgu podejrzanym ogłoszono zarzut popełniania tzw. zbrodni fakturowej w związku z wystawieniem faktur dokumentujących sprzedaż oleju napędowego przez spółkę na kwotę 117 milionów złotych.
Zabezpieczono mienie o wartości 16 milionów złotych
Na skutek działań w obszarze odzyskiwania mienia na majątku podejrzanych zostało zabezpieczone mienie o łącznej wartości 16 milionów złotych, głównie nieruchomości. Mienie zabezpieczono na poczet przyszłych kar i środków karnych.
Tymczasowo aresztowano siedem osób
Prokurator wystąpił do sądu o zastosowanie wobec jedenastu podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wobec siedmiu osób, w tym w stosunku do kierującego zorganizowaną grupą przestępczą.
Wobec pozostałych osób prokurator zastosował nieizolacyjne środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, poręczeń majątkowych oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportów.
Wysokie zagrożenie karne
Przestępstwa zarzucane podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 10, przy czym kierującemu oraz księgowej grupy, którym zarzucono popełnienie zbrodni fakturowej, grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 5 lat.
Dział Prasowy
Prokuratury Krajowej
- Ostatnia modyfikacja:
- 06.08.2021 15:05 Nadolny Damian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 02:45 administrator gov.pl