W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przedstawiciele Komisji Weneckiej z wizytą w Prokuraturze Krajowej

26.10.2017

Dzisiaj (26 października 2016 r.) w Prokuraturze Krajowej odbyło się spotkanie z przedstawicielami Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, szerzej znanej pod nazwą Komisja Wenecka.

W rozmowach udział wzięli także przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości oraz przedstawiciel Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym. Głównym tematem rozmów były przepisy ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze (Dz.U.2017.1767 j.t.).

Podczas spotkania zostały udzielone wyczerpujące informacje na pytania gości dotyczące ustroju i praktycznych aspektów funkcjonowania prokuratury w Polsce, zarówno po rządami poprzednich uregulowań prawnych w tym obszarze, jak i wprowadzonych przez obecnie obowiązującą ustawę, ze szczególnym uwzględnieniem gwarancji niezależności prokuratorów. Wskazano także podobne do obecnie obowiązującego w Polsce modele prokuratury innych państw członkowskich Rady Europy.

Na zakończenie przedstawiciele Komisji Weneckiej wyrazili podziękowanie za wysoki poziom spotkania oraz zapewnili, że uzyskane w jego trakcie informacje znajdą odzwierciedlenie w raporcie komisji.

To już drugie spotkanie z przedstawicielami Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo w Prokuraturze Krajowej. Pierwsze odbyło się 29 kwietnia br. i było poświęcone nowelizacji ustawy o Policji. Więcej na ten temat w komunikacie Prokuratury Krajowej [link]


Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, szerzej znana pod nazwą Komisji Weneckiej, jest organem doradczym Rady Europy złożonym z niezależnych ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej.

Komisja Wenecka działa w formule tzw. rozszerzonego porozumienia częściowego RE.  Powstała w 1990 r. w czasie transformacji ustrojowej państw Europy Środkowej i Wschodniej. W jej skład wchodzi obecnie łącznie 59 państw – wszystkie państwa członkowskie Rady Europy oraz Algieria, Brazylia, Chile, Izrael, Kazachstan, Republika Korei, Kirgistan, Maroko, Meksyk, Peru, Tunezja i USA. Ponadto wiele państw posiada status obserwatora, a OBWE oraz Komisja Europejska uczestniczą w sesjach plenarnych Komisji Weneckiej.

Działalność Komisji dotyczy 3 głównych obszarów:

– instytucje demokratyczne i prawa podstawowe;

– sprawiedliwość konstytucyjna

– wybory, referenda i partie polityczne.

Nadrzędnym celem Komisji jest zapewnianie demokratycznego i sprawnego funkcjonowania instytucji demokratycznych oraz ochrona praw człowieka. Działalność Komisji Weneckiej koncentruje się przede wszystkim na udzielaniu pomocy technicznej indywidualnym państwom. Analizując przepisy prawa krajowego, Komisja Wenecka identyfikuje potencjalne niezgodności ze standardami europejskimi lub luki w prawie.  Komisja Wenecka ocenia teksty konstytucyjne i inne uregulowania o charakterze systemowym (np. prawo wyborcze, prawo dotyczące mniejszości lub niezależności sądownictwa). Opinie Komisji nie są wiążące, a sama Komisja za zadanie postawiła sobie działanie na bazie dialogu, stąd też choćby wizyty studyjne w państwach, których akty prawne są opiniowane celem lepszego zrozumienia realiów i wypracowania jak najbardziej obiektywnego spojrzenia.

Głównym zadaniem Komisji jest wydawanie opinii prawnych dotyczących projektów aktów prawnych przygotowanych przez poszczególne państwa bądź aktów prawnych mających już moc prawną. Jak dotąd Komisja wydała ponad 500 takich opinii na temat ponad pięćdziesięciu krajów. ETPCz tylko od 2002 r. w ponad 50 sprawach powołał się na opracowania Komisji Weneckiej.

Wniosek o opinię prawną w sprawie danego aktu prawnego może złożyć państwo członkowskie (parlament, rząd lub głowa państwa), Rada Europy (Sekretariat Generalny, KM, Zgromadzenie Parlamentarne RE lub Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych) oraz organizacje międzynarodowe (UE, OBWE lub inne organizacje zaangażowane w prace Komisji Weneckiej).

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 10:59 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:10 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}