W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przedświąteczne posiedzenie Krajowej Rady Prokuratorów

25.12.2024

18 grudnia 2024 r. miało miejsce ostatnie przed Świętami posiedzenie Krajowej Rady Prokuratorów. Posiedzeniu przewodniczył Prokurator Krajowy, Wiceprzewodniczący KRP, Dariusz Korneluk. W posiedzeniu wzięło udział dwóch nowych członków KRP – Justyna Brzozowska, prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie, nowa członkini wskazana przez Prokuratora Generalnego, oraz Jaromir Rybczak, Prokurator Regionalny w Rzeszowie, wybrany przez zgromadzenie prokuratorów okręgu regionalnego w Rzeszowie.

Krajowa Rada Prokuratorów przy PG

 Podczas posiedzenia prokuratorzy Jarosław Onyszczuk, Dyrektor Biura Prezydialnego Prokuratury Krajowej, i Michał Mistygacz, Prokurator Okręgowy w Warszawie, zaprezentowali aktualną wersję projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o prokuraturze mającego na celu rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości po zmianach wprowadzonych w wyniku opinii Komisji Weneckiej poświęconej temu projektowi. Prokurator Jarosław Onyszczuk przekazał relację z ostatnich ustaleń rządowych o przyjęciu autonomii budżetowej prokuratury od 1 stycznia 2027 r., co stanowi jeden z warunków faktycznie niezależnej i sprawnej prokuratury. Wskazał również, że rząd nie zamierza odejść od zasady powiązania wynagrodzeń prokuratorów z wynagrodzeniami sędziów.
    
Następnie wystąpili prokuratorzy Wojciech Kapuściński, nowo powołany Przewodniczący Sądu Dyscyplinarnego przy Prokuratorze Generalnym, oraz jego zastępca, prokurator Ryszard Tłoczkowski. Zaprezentowali oni diagnozę przyczyn długotrwałości postępowań dyscyplinarnych prowadzonych wobec prokuratorów przed Sądem Dyscyplinarnym, a także zaprezentowali swoje praktyczne plany na uzdrowienie tej sytuacji. Podkreślili wagę sprawnego prowadzenia postępowań dyscyplinarnych wobec prokuratorów, zarówno dla samych obwinionych, jak i dla innych osób zainteresowanych. 
    
Kolejnym punktem posiedzenia była prezentacja prokurator Agnieszki Gryszczyńskiej, Dyrektora Departamentu do Spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej, która przedstawiła plany związane z dalszą informatyzacją prokuratury oraz digitalizacją akt postępowań prokuratorskich. Prokurator Gryszczyńska wskazała na wyzwanie czekające prokuraturę w najbliższych tygodniach, także od strony informatycznej, jakim będzie powstanie przy polskich prokuraturach biur delegowanych prokuratorów europejskich, co wiąże się z przystąpieniem Polski do Prokuratury Europejskiej. Pierwszym polskim Prokuratorem Europejskim została wybrana przez Radę Unii Europejskiej członkini KRP, prokurator Grażyna Stronikowska.
    
W dalszej części posiedzenia prokurator Mirosław Iwanicki, Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej Prokuratury Krajowej przedstawił sprawozdanie z Międzynarodowej Konferencji Klimatycznej COP29, która odbyła się w listopadzie w Baku. Wskazał na rozbieżność w podejściu poszczególnych krajów do ścigania przestępstw przeciwko środowisku, a także na problematykę związaną ze ściganiem i karaniem ekoterrorystów, która również nie jest ujednolicona, ani nawet traktowana jako specyficzny rodzaj czynów zabronionych.
    
Ostatnia część posiedzenia poświęcona była dyskusji nad Opinią nr 19 z 2024 r. Rady Konsultacyjnej Prokuratorów Europejskich w sprawie zarządzania służbami prokuratorskimi w celu zapewnienia ich niezależności i bezstronności. Ten dokument wydany przez organ doradczy Rady Europy jest kolejnym głosem instytucji międzynarodowych wskazującym na konieczność zapewnienia niezależności prokuratury i prokuratorów jako warunku niezbędnego dla realizacji zasady praworządności w państwie demokratycznym. W przedmiotowej Opinii Rada Konsultacyjna, podkreśliła rolę, jaką dla zachowania niezależności prokuratury i prokuratorów pełni niezależny Prokurator Generalny. Wskazała, że wybór osoby na to stanowisko powinien przebiegać w sposób transparentny i obiektywny, brane pod uwagę powinny być jedynie kompetencje merytoryczne kandydatów oraz ich walory moralne, a także umiejętności zarządcze. Członkowie KRP stanęli na stanowisku, że nowa ustawa zmieniająca Prawo o prokuraturze rozdzielająca funkcje Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości musi obligatoryjnie spełniać wymagania tej Opinii, w związku z powyższym postanowili wrócić do tego zagadnienia na jeszcze etapie prac legislacyjnych nad tym projektem.
    
Zamykając posiedzenie Prokurator Krajowy życzył wszystkim członkom KRP oraz śledzącym obrady Spokojnych i Zdrowych Świąt oraz Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku.

{"register":{"columns":[]}}