Rodzeństwo nie musi wracać do Wielkiej Brytanii – tak postanowił Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze w postępowaniu, w którym stanowisko sprzeciwiające się powrotowi dzieci zajęła Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze
27.09.2022
Sąd Okręgowy Jeleniej Górze postanowieniem z 22 września 2022 roku odmówił uznania orzeczenia brytyjskiego sądu, który nakazywał powrót dwójki dzieci do Wielkiej Brytanii.
Matka sprzeciwiła się powrotowi
Sprawa dotyczy 11-letniej dziewczynki i 13-letniego chłopca, których matka obywatelka Polski wróciła do kraju. Na wniosek ojca dzieci, obywatela Wielkiej Brytanii, tamtejszy sąd nakazał powrót małoletnich do miejsca zamieszkania ojca. Orzeczenie to zapadło bez wiedzy i udziału w postępowaniu matki dzieci. Sprzeciwiając się powrotowi dzieci do Wielkiej Brytanii, złożyła stosowny wniosek w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze podnosząc w nim, że o postępowaniu nie była poinformowana, a tym samym zarówno ona jak i małoletni pozbawieni zostali możliwości obrony praw oraz przedstawienia swych stanowisk przed brytyjskim sądem.
Prokuratura przyłączyła się do sprawy
Do postępowania przez Sądem Okręgowym w Jeleniej Górze przystąpiła Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze popierając wniosek matki dziecka. Prokurator podniósł ponadto, że Brytyjski Sąd Rodzinny w nieuprawniony sposób powołał się na przepisy unijne, podczas gdy regulacje te nie miały obecnie zastosowania z uwagi na opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Podkreślił, że Sąd Rodzinny Wielkiej Brytanii rozstrzygnięcie w niniejszej sprawie mógł oprzeć wyłącznie o dwustronne umowy międzynarodowe, a z przyjętych tam regulacji wynikało jednoznacznie, że przed podjęciem decyzji miał obowiązek wysłuchać drugiego rodzica oraz dzieci.
Orzeczenia sądów
W sprawie tej wypowiedział się Sąd Apelacyjny w Warszawie, który zgodnie z nadrzędną zasadą „dobra dziecka” chronioną Konwencją Haską - oddalił wniosek ojca dzieci domagającego się ich powrotu do Wielkiej Brytanii. Natomiast Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze rozstrzygający wniosek matki małoletnich, podzielając w całości jej argumentację, jak i przedstawioną przez prokuratora, postanowieniem z dnia 22 września 2022 roku odmówił uznania orzeczenia Brytyjskiego Sądu Rodzinnego.
Decyzja ta nie jest prawomocna.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa