Rozbicie grupy przestępczej, która wystawiła „puste faktury” na ponad 470 milionów złotych
06.07.2020
Na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie (23 czerwca - 2 lipca 2020 roku) funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Zachodniopomorskiego Urzędu Celno- Skarbowego zatrzymali 9 osób w sprawie dotyczącej działalności zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT. Prokurator przedstawił im zarzuty. Wobec czterech osób, na wniosek prokuratora, zastosowano tymczasowe aresztowanie.
Usłyszeli zarzuty
Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego, wyłudzenia podatku VAT, wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT oraz tzw. „prania pieniędzy”.
Podejrzanym grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności z uwagi na popełnienie przez nich zbrodni VAT-owskiej. Przepisy te zostały wprowadzone do kodeksu karnego na podstawie nowelizacji z 1 marca 2017 roku.
Wystawili „puste faktury” na ponad 470 milionów złotych
W toku postępowania ustalono, iż od połowy 2018 roku w Szczecinie, Warszawie, Bielsku-Białej, Gliwicach i innych miejscowościach na terenie kraju działała zorganizowana grupa przestępcza, której celem było popełnienie przestępstw karnych i karnoskarbowych związanych wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT przez podmioty, które w strukturze grup pełniły rolę „znikających” podatników oraz „buforów”. „Puste” faktury VAT za pośrednictwem rozbudowanej sieci „buforów” przekazywane były ostatecznym odbiorcom, którzy w sposób sprzeczny z prawem obniżali koszty działalności swoich firm. Na obecnym etapie śledztwa ustalono, iż podejrzani pomogli w uszczupleniu podatku VAT odbiorcom faktur kosztowych na kwotę co najmniej 76 milionów złotych, zaś do obiegu wprowadzono faktury na kwotę należności ogółem na kwotę ponad 476 milionów złotych.
Zabezpieczono 300 segregatorów dokumentacji
W toku przeprowadzonych czynności dokonano przeszukania kilkunastu miejsc zameldowania i aktualnego pobytu osób zatrzymanych, siedzib 16 spółek, 4 biur rachunkowych oraz innych miejsc przechowywania dokumentacji spółek. Zabezpieczono 300 segregatorów obszernej dokumentację podmiotów biorących udział w przestępczym procederze.
Pieniądze schowane w pralce
Podczas przeszukania miejsca zatrzymania jednej z podejrzanych, której zarzucano udział w przestępstwie „prania pieniędzy”, ujawniono w bębnie pralki schowane tam pieniądze.
W toku śledztwa prokurator dokonał blokad 68 rachunków bankowych. Ponadto zabezpieczył pieniądze w kwocie 100 tysięcy złotych oraz 7 nowych luksusowych samochodów osobowych marki BMW o łącznej wartości blisko 2,7 miliona złotych, które zostały kupione z wyłudzonego podatku VAT. Wśród zabezpieczonych przedmiotów znalazł się również nowy sprzęt elektroniczny oraz AGD, jak również meble ogrodowe.
W ostatnich latach zauważalny jest znaczący wzrost zabezpieczeń majątkowych w sprawach dotyczących VAT. W roku 2018 prokuratorzy zabezpieczyli ponad 460 mln złotych, a w roku ubiegłym wartość ta wzrosła o ponad 200 mln zł i wyniosła 669 mln złotych.
Środki zapobiegawcze
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec sześciu podejrzanych prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wnioski i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie.
Śledztwo ma wielowątkowy i rozwojowy charakter, prokuratorzy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.
Skuteczna walka z tzw. „mafią VAT-owską”
Rozbicie powyższej grupy przestępczej jest efektem prowadzonych od 2016 roku konsekwentnych działania prokuratury przeciwko tzw. mafiom VATowskim. O ich skuteczności najlepiej świadczą dane dotyczące działań prokuratury w ostatnich latach. W 2018 roku prowadzonych było 1043 postępowań dotyczących wyłudzeń VAT, a rok później już 1187, podczas gdy w 2015 roku było ich zaledwie 352.
Obecnie w prokuraturach różnych szczebli prowadzonych jest 1072 spraw dotyczących wyłudzenia VAT. Znaczenie wzrosła liczb osób które usłyszały zarzuty, w roku 2015 wynosiła 1328, w roku 2018 – 1838, a w roku 2019 już 2138.
Niemal czterokrotnie wzrosła liczba osób objętych aktami oskarżenia. Wyniosła ona w latach 2015, 2018 i 2019 kolejno 329, 1064 i 1294 osób. Wzrosła również liczba skierowanych aktów oskarżenia, których w 2015 roku było 138, w 2018 – 307, natomiast 2019 – 380.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
Zdjęcia (7)
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2021 14:04 Nadolny Damian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 03:00 administrator gov.pl