Rozbicie grupy przestępczej wyłudzającej odszkodowania komunikacyjne
12.05.2021
Na polecenie prokuratora Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 11 osób w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem odszkodowań komunikacyjnych. Kolejna osoba została doprowadzona z Zakładu Karnego. Wszyscy usłyszeli zarzuty. Na wniosek prokuratora 3 osoby zostały tymczasowo aresztowane. W toku czynności na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczano łódź motorową o wartości 300 tysięcy złotych.
Usłyszeli prokuratorskie zarzuty
Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie przedstawił 4 osobom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednej osobie kierowania tą grupą kwalifikowany z art. 258 par. 3 kk za co grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Pozostali zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnienia oszustw i wyłudzenia odszkodowań kwalifikowane z art. 286 par. 1 kk oraz 298 par. 1 kk.
Czyny te zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.
Środki zapobiegawcze
Na wniosek prokuratora Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie wobec trzech podejrzanych Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji.
Wyłudzili około 500 tysięcy złotych
Śledztwo nadzorowane przesz Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie wyłudzali od ubezpieczycieli odszkodowania komunikacyjne. W zdarzeniach brały udział uszkodzone lub stare pojazdy, aby potwierdzić wiarygodność uszkodzeń. Najczęściej kierowca jednego z aut uderzał w drugie powodując kolizję i na tej podstawie sprawcy zwracali się o zwrot odszkodowania. Grupa działała na terenie Warszawy oraz jej najbliższej okolicy w latach 2012 – 2015. W tym czasie jej członkowie mogli wyłudzić ok. 500 tysięcy złotych.
Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
Zdjęcia (4)
- Ostatnia modyfikacja:
- 10.08.2021 09:19 Nadolny Damian
- Pierwsza publikacja:
- 10.08.2021 09:19 Nadolny Damian