W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej włamań

20.05.2020

Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku nadzoruje śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej włamań do hurtowni bankomatów i gospodarstw rolnych. Czynności w sprawie prowadzą funkcjonariusze Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie W ostatnim czasie (13 oraz 14 maja 2020 r.) zatrzymano szereg osób, które po doprowadzeniu do Prokuratury Krajowej w Gdańsku usłyszały zarzuty. Zatrzymani to mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego w wieku od 38 do 45 lat.

Zarobili co najmniej 1,5 miliona złotych

W toku postępowania prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza działała na terenie Olsztyna, a także województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego do 2018 roku. Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa mogła zarobić co najmniej 1,5 miliona złotych.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku przedstawił Przemysławowi F., Andrzejowi K.. Grzegorzowi Ś.. Jarosławowi S. Piotrowi H., Mariuszowi T., Danielowi T. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się włamaniami i kradzieżą środków ochrony roślin kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk oraz z art. 279 par. 1 kk, nielegalnego posiadania broni kwalifikowane z art. 263 par. 2 kk oraz udział w obrocie znacznymi ilościami ziela konopi innych niż włókniste kwalifikowane z art. 56 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Łącznie podejrzani usłyszeli czterdzieści trzy zarzuty.
Zarzucane im przestępstwa zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności, karą grzywny oraz przepadkiem korzyści majątkowych osiągniętych z przestępstwa.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę ucieczki i matactwa prokurator skierował wobec Przemysława F., Andrzeja K., Jarosława S., Piotra H„ Mariusza T., Daniela T. wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. Wobec dwóch podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju, zakazu kontaktowania się z pozostałymi osobami podejrzanymi w sprawie oraz dozór policji.

„Profesjonalne” wyposażenie grupy

W wyniku przeszukania kilkunastu miejsc funkcjonariusze CBŚP ujawnili trzy jednostki długiej nielegalnej broni palnej, około 60 stuk amunicji ostrej karabinowej, oraz narkotyki w postaci 6 kg marihuany oraz co najmniej 200 g amfetaminy, jak również przyrządy służące do ważenia i porcjowania narkotyków. Ponadto w trakcie czynności zabezpieczono przedmioty świadczące o „profesjonalizmie” grupy w tym dużą ilość telefonów komórkowych oraz kart SIM, zagłuszarkę fal radiowych, rejestratory monitoringu, odzież roboczą, łomy i inne narzędzia służące do podważania ram okiennych. Wśród zabezpieczonych przedmiotów były również przedmioty wskazujące na prowadzenie plantacji konopi innych niż włókniste, środki ochrony roślin i nasion w ilościach hurtowych oraz pieniądze o wartości ok. 50 tysięcy złotych i ponad 4 tysiące Euro.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (7)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 15:31 Nadolny Damian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 03:03 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}