Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej handlującej bronią, narkotykami i kradzionymi rowerami
28.09.2020
W ubiegłym tygodniu, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie, funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 15 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej handlującej bronią, narkotykami i kradzionymi rowerami. W toku przeszukań miejsc zamieszkania zatrzymanych oraz użytkowanych przez nich pomieszczeń znaleziono kokainę, amfetaminę i marihuanę. Ponadto znaleziono i odzyskano blisko 250 rowerów pochodzących z kradzieży, do których doszło w Niemczech, Niderlandach i Norwegii. Rowery były oferowane do sprzedaży za pomocą portali internetowych w cenie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Usłyszeli prokuratorskie zarzuty
Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie ogłoszono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wprowadzania do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych, posiadania broni palnej bez wymaganego prawem zezwolenia.
Środki zapobiegawcze
Wobec 11 podejrzanych sąd na wniosek prokuratury zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem pozostałych podejrzanych prokurator podjął decyzję o zastosowaniu wobec nich środków o charakterze wolnościowym w postaci dozorów policji i poręczenia majątkowego.
Ponadto na poczet przyszłych kar zabezpieczono 233 tysiące złotych w gotówce oraz cztery samochody należące do podejrzanych.
Ustalenia śledztwa
Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie wraz z policjantami warszawskiego CBŚP ma charakter wielowątkowy. Postępowanie dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej, która czerpała korzyści z wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków, handlu bronią i innych przestępstw kryminalnych. Sprawcy działali głównie na terenie Warszawy.
Z ustaleń śledztwa wynika, że zakres i teren działania członków grupy, osób z nimi powiązanych i „robiących wspólne interesy” powiększał się z każdym miesiącem.
Materiał dowodowy zgromadzony w sprawie wskazuje, że podejrzani w latach 2017-2020 mogli wprowadzić do obrotu kilkaset kilogramów marihuany, kokainy, amfetaminy oraz MDMA.
W śledztwie badane są również wątki związane z wytwarzaniem broni i amunicji oraz ich nielegalnym handlem. W oparciu o materiał procesowy ustalono, że na czarny rynek trafiło kilkanaście sztuk samodziałowej broni palnej, jak również kilkaset sztuk amunicji.
Dotychczasowe efekty śledztwa
Do chwili obecnej w śledztwie zatrzymano 19 osób, zlikwidowano 2 magazyny narkotyków i przejęto kilkanaście kilogramów różnego rodzaju narkotyków, 5 jednostek broni, wiele elementów i urządzeń służących do jej przerabiania oraz odzyskano blisko 250 rowerów wartych od kilku do kilkunastu tysięcy złotych za sztukę, które zostały skradzione w Niemczech, Niderlandach i Norwegii.
Sprawa ma charakter rozwojowy.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
Zdjęcia (3)
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2021 13:10 Nadolny Damian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 02:55 administrator gov.pl