Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej kradnącej samochody
21.12.2020
Na polecenie prokuratora Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 11 osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej kradzieży z włamaniem do samochodów. Zatrzymani usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane.
Kradli samochody
W trakcie śledztwa prokurator ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza działała w latach 2010-2013 na terenie województwa mazowieckiego. Wśród członków grupy istniał podział ról i zadań. Część z nich zajmowała się kradzieżami samochodów, które następnie były przechowywane u paserów. Następnie inni członkowie grupy dokonywali przerobienia numerów VIN pojazdów oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentacji samochodu. Następnie samochody były rejestrowane na podstawione osoby i sprzedawane.
Usłyszeli zarzuty
Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku przedstawił jednemu z zatrzymanych zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowany z art. 258 par. 1 i 3 kodeku karnego. Pięciu zatrzymanych usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się kradzieżami samochodów.
Część z zatrzymanych usłyszała również zarzuty kradzieży z włamaniem samochodów osobowych kwalifikowane z art. 279 par. 1 kk, paserstwa z art. 291 par. 1 kk, przerabiania numerów identyfikacyjnych VIN w samochodach kwalifikowane z art. 306 kk, poświadczenia nieprawdy w dokumentacji kwalifikowane z art. 271 par. 3 kk. Część z zatrzymanych usłyszała również zarzuty handlu znacznymi ilościami marihuany kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Środki zapobiegawcze
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec trzech podejrzanych w tym wobec organizatora procederu, wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wnioski prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.
Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych do 20 tysięcy złotych.
Sprawa ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2021 12:37 Nadolny Damian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 02:49 administrator gov.pl