Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej prowadzącej nielegalną fabrykę papierosów
18.09.2020
W śledztwie prowadzonym w Wielkopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 16 osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej prowadzącej nielegalną produkcję papierosów. Zatrzymani usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora zostali tymczasowo aresztowani.
Usłyszeli zarzuty
W toku postępowania prokurator ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza działała od listopada 2019 roku na terenie woj. lubuskiego i wielkopolskiego. Przedmiotem jej działalności była nielegalna produkcja i handel papierosami.
Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk oraz popełnienia przestępstw skarbowych.
Czyny te zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności.
Trafili do aresztu
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec wszystkich podejrzanych wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie wobec podejrzanych.
Zlikwidowano fabrykę papierosów
W czasie przeprowadzonych czynności funkcjonariusze CBŚP zabezpieczyli pełną linię produkcyjną papierosów, prawie 5,8 miliona sztuk papierosów z podrobionym znakiem znanej światowej marki, blisko 1,7 tony krajanki tytoniowej, kilkadziesiąt palet z półproduktami służącymi do produkcji papierosów. Fabryka działała na prywatnej posesji w pomieszczeniu gospodarczym. W tym czasie w domu mieszkało 13 pracowników, głównie obcokrajowców.
W trakcie akcji przeszukano kilkanaście nieruchomości, zatrzymano łącznie 16 osób, w tym 12 obywateli Ukrainy. Przejęto także ok. miliona złotych w gotówce, 3 samochody, w tym dostawczy służący do przewozu papierosów poza granice Polski.
Straty Skarbu Państwa
W toku śledztwa ustalono, że łączne straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzenia należnego podatku akcyzowego od zabezpieczonego towaru wynoszą ponad 6,5 miliona złotych. Na terenie nielegalnej fabryki zabezpieczono również odpady poprodukcyjne papierosów, które wskazują, że w fabryce mogło być wyprodukowanych ponad 33 miliony sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Z ustaleń śledczych wynika, że papierosy prawdopodobnie przemycono poza granice Polski i tam sprzedawano. Wówczas straty Skarbu Państwa w podatku akcyzowym, VAT i celnym mogłyby wynieść blisko 40 milionów złotych.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
Zdjęcia (5)
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2021 13:11 Nadolny Damian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 02:55 administrator gov.pl