W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej prowadzącej nielegalne gry hazardowe

21.06.2021

Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów zatrzymali 17 osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej  prowadzącej nielegalne gry hazardowe Wśród zatrzymanych jest czterech funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej podejrzanych o korupcję, których pierwotnym zadaniem było zwalczanie przestępczości hazardowej. W trakcie czynności przeprowadzono blisko 50 przeszukań. Zatrzymani usłyszeli prokuratorskie zarzuty. Na wniosek prokuratora 15 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach  przedstawił zatrzymanym zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 i 3 kk, popełnienia przestępstw skarbowych. Ponadto zatrzymani funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej usłyszeli zarzuty niedopełniania obowiązków i przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych oraz ujawniania informacji stanowiących tajemnice służbową oraz płatnej protekcji kwalifikowane z art. 231 par. 2 kk, art. 266 par. 2 kk oraz 228 par. 3 kk.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach wobec 15 podejrzanych Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Zabezpieczano 1,7 miliona złotych w gotówce

W trakcie czynności zlikwidowano 38 punktów z nielegalnymi maszynami hazardowymi zlokalizowanymi m.in. na terenie Częstochowy, Zawiercia, Będzina, Dąbrowy Górniczej. Zabezpieczono 209 automatów o wartości ok. 6 tysięcy złotych każdy oraz gotówkę w łącznej kwocie przekraczającej 1 mln złotych. W miejscach zamieszkania czterech zatrzymanych funkcjonariuszy służby celnej ujawniono ukrytą w różnych miejscach gotówkę w  kwocie ok. 700 tysięcy złotych.

Istotna „pomoc” funkcjonariuszy celnych

W toku śledztwa prokurator ustalił, że struktury grup były bardzo dobrze zorganizowane i zhierarchizowane. W każdej istniał stały podział zadań i ról pomiędzy poszczególnych członków. Funkcjonowanie lokali hazardowych nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca ze skorumpowanymi funkcjonariuszami służby celnej, którzy ostrzegali organizatorów nielegalnego hazardu o planowanych kontrolach lokali, instruowali jak ci mają się zachować aby uniknąć zajmowania maszyn i likwidacji lokali, nadto o sposobach unikania odpowiedzialności karnej. Osoby te od dłuższego czasu pozostawały w zainteresowaniu Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów, komórki organizacyjnej Ministerstwa Finansów powołanej i wyspecjalizowanej do walki z przestępstwami korupcyjnymi których mogli dopuścić się funkcjonariusze i urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej.

Sprawa ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 10:50 Nadolny Damian
Pierwsza publikacja:
10.08.2021 10:50 Nadolny Damian
{"register":{"columns":[]}}