W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozbicie zorganizowanej grupy specjalizującej się w kradzieżach maszyn rolniczych

27.10.2017

Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu prowadzi z Zarządem Centralnego Biura Śledczego Policji w Poznaniu śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej specjalizującej się w kradzieżach maszyn rolniczych.

Członkowie grupy, która działała w latach 2010 – 2016 w województwie wielkopolskim i województwach ościennych, a także za granicą, kradli w państwach Unii Europejskiej ciągniki i inne maszyny rolnicze, a po „legalizacji” ich pochodzenia, sprzedawali w Polsce.

Zabezpieczenie ponad 170 ciągników i innych maszyn rolniczych

Prokuratura zabezpieczyła dotychczas ponad 170 ciągników i innych maszyn rolniczych (m.in. ładowarki, naczepy, kombajny), co do których zachodzi podejrzenie, że pochodzą z kradzieży. Maszyny poddawane były i są specjalistycznym badaniom w celu identyfikacji ich właścicieli.

W wyniku tych czynności prokuratorzy potwierdzili pochodzenie z kradzieży już 72 zabezpieczonych ciągników i maszyn o wartości od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Łączna ich wartość to ponad 24 milionów złotych.

Prokuratorskie zarzuty usłyszały 23 osoby

Prokurator przedstawił zarzuty w tej sprawie 23 osobom. Chodzi o kierowanie(3 podejrzanych) i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieże, paserstwa, fałszowanie i posługiwanie się fałszywą dokumentacją oraz oszustwa przy sprzedaży skradzionych i „zalegalizowanych” ciągników i maszyn.

Przestępstwa te zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności, ale w przypadku udowodnienia działania w zorganizowanej grupie przestępczej i uczynienia z tej działalności stałego źródła dochodu, zagrożenie to może wzrosnąć do 15 lat.

Sposób działania grupy

Z ustaleń śledztwa wynika, że kradzieży ciągników i maszyn członkowie grupy dokonywali głównie na terenie Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Danii i Szwecji.

W grupie panował podział ról. Część osób zajmowała się kradzieżami, inni transportowaniem skradzionych maszyn do Polski, gdzie wyspecjalizowani członkowie grupy „legalizowali” skradzione pojazdy poprzez zmiany cech identyfikacyjnych i fałszowanie dokumentów, a następnie rejestrowali pojazdy w wydziałach komunikacji. Tak przygotowane urządzenia były sprzedawane m.in. za pośrednictwem legalnie działających film, zarejestrowanych na członków grupy oraz z wykorzystaniem portali internetowych. Nabywcami byli przede wszystkim rolnicy, którzy kupowali sprzęt zachęceni atrakcyjną ceną, choć znacząco nie odbiegającą od cen rynkowych.

Współpraca międzynarodowa CBŚP z Oficerami Łącznikowymi w Wielkiej Brytanii i Niemczech

Funkcjonariusze CBŚP współpracowali w tej sprawie z Oficerami Łącznikowymi Ambasad RP w Wielkiej Brytanii i Niemczech, co dzięki szybkiej wymianie informacji doprowadziło do skutecznych zatrzymań sprawców na terenie całego kraju.

8 osób zostało zatrzymanych „na gorącym uczynku” podczas dwóch transakcji przekazywania maszyn rolniczych, które zostały skradzione kilkadziesiąt godzin wcześniej w Niemczech. W czynnościach tych oprócz funkcjonariuszy CBŚP brali udział także funkcjonariusze kilkunastu lokalnych jednostek Policji, a także funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wobec 17 zatrzymanych w tej sprawie sąd zastosował tymczasowe aresztowania.

Na poczet kar i roszczeń wynikających z postępowania prokuratorzy zabezpieczyli mienie podejrzanych o wartości około 1,9 miliona złotych.

Część odzyskanych i zabezpieczonych sprzętów rolniczych została już zwrócona prawowitym właścicielom.

Pomimo zaawansowania postępowania nadal trwają ustalenia co do ujawnienia pojazdów i maszyn rolniczych stanowiących przedmiot przestępczej działalności grupy, a sprawa ma wciąż charakter rozwojowy.

Dział Prasowy 
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 10:59 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:10 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}