W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozbita grupa zajmująca się nielegalną produkcją papierosów

08.08.2022

Wspólne działania Prokuratury oraz funkcjonariuszy CBŚP i KAS doprowadziły do zatrzymania 6 osób i przejęcia urządzeń służących do produkcji papierosów, o szacowanej wartości około 10 milionów złotych.

Rozbita grupa zajmująca się nielegalną produkcją papierosów - dowód maszyna

Zarzuty i środki zapobiegawcze

Zatrzymani usłyszeli prokuratorskie zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, dopuszczenia się przestępstw karno – skarbowych oraz z ustawy z dnia 02.03.2001r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych.

Na wniosek prokuratora wobec czterech podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, natomiast wobec pozostałych dwóch zastosowano środki wolnościowe w postaci dozoru Policji. 

Maszyny umożliwiające uruchomienie 5 fabryk papierosów

W toku postępowania ustalono, że na terenie województwa mazowieckiego działa grupa przestępcza zajmująca się produkcją papierosów. W wyniku podjętych czynności funkcjonariusze ustalili magazyny i miejsce gdzie mogła działać nielegalna fabryka.

Na terenie powiatu radomskiego, na 9 posesjach ujawniono i przejęto wyroby akcyzowe oraz urządzenia służące do produkcji papierosów. Ze wstępnych ustaleń wynika, że zabezpieczono urządzenia pozwalające złożyć 5 kompletnych linii do produkcji papierosów. Każda linia mogła być wykorzystana do stworzenia niezależnej, nielegalnej fabryki papierosów. Straty jakie Skarb Państwa mógł ponieść w wyniku ujawnionej działalności przestępczej oszacowano wstępnie na kwotę 2 milionów złotych.

Zabezpieczono ponad 8 ton tytoniu

Ponadto w toku podjętych czynności funkcjonariusze zabezpieczyli także 8,4 tony tytoniu, 174 tysiące sztuk papierosów oraz blisko 6 ton poligrafii, m.in. ze znakiem towarowym jednej ze znanych firm tytoniowych, 4 miliony filtrów, a także 2,3 tysiąca rolek, w tym bibułę, okleinę i inne produkty niezbędne do produkcji i pakowania papierosów. Z dokonanych ustaleń wynika, że wprowadzenie do obrotu zabezpieczonego przez funkcjonariuszy towaru akcyzowego naraziłoby Skarb Państwa na straty w wysokości około 2 milionów złotych.

Śledztwo nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Radomiu.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa  

 

Materiały

Rozbita grupa zajmująca się nielegalną produkcją papierosów
2022​_07​_29​_Fabryka​_papierosów​_W-wa​_KAS​_net.mp4 19.38MB

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}