Rzecznik Dyscyplinarny Ministra Sprawiedliwości wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie prok. Michała Ostrowskiego i prok. Elżbiety Pieniążek
24.10.2024
Minister Sprawiedliwości, na podstawie art. 153a § 1 i 2 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 1360 ze zm.), w dniu 9 października 2024 r. powołał prokuratora Piotra Kowalika do pełnienia funkcji Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości.
Powołanie Rzecznika Dyscyplinarnego ad hoc przez Ministra Sprawiedliwości uzasadnione jest przeprowadzeniem postępowania wyjaśniającego w sprawie przewinień dyscyplinarnych, o jakich mowa w art. 137 § 1 ustawy Prawo o prokuraturze, których mogli dopuścić się Zastępca Prokuratora Generalnego Michał Ostrowski oraz prokurator Prokuratury Krajowej Elżbieta Pieniążek.
Postanowieniem z dnia 23 października 2024 r., sygn. akt BM-III.571.16.2024, Rzecznik Dyscyplinarny Ministra Sprawiedliwości wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie:
I. uchybienia godności urzędu przez prokuratora Michała Ostrowskiego – Zastępcę Prokuratora Generalnego i Elżbietę Pieniążek – prokuratora Prokuratury Krajowej, polegającego na publicznym prezentowaniu nie odpowiadających prawdzie zarzutów dotyczących rzekomego szykanowania i naruszania praw pracowniczych prokurator Ewy Fedorowicz, tj. o czyn z art. 137 § 1 pkt 5 ustawy Prawo o prokuraturze;
II. uchybienia godności urzędu przez prokuratora Michała Ostrowskiego – Zastępcę Prokuratora Generalnego, polegającego na użyciu w piśmie z dnia 4 czerwca 2024 r. niestosownych sformułowań pod adresem prokurator Hanny Wojciechowskiej – Zastępcy Prokuratora Regionalnego we Wrocławiu i prokurator Anny Drapały – Naczelnika 2 Wydziału do Spraw Przestępczości Finansowo-Skarbowej Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, tj. o czyn z art. 137 § 1 pkt 5 ustawy Prawo o prokuraturze.
Celem postępowania jest ustalenie czy wskazane w postanowieniu zachowania wyczerpują znamiona przewinień dyscyplinarnych.
Uwzględniając charakter tych zachowań, a także osoby je podejmujące, stwierdzić należy, że poczynione w postępowaniu ustalenia będą miały istotne znaczenie dla kreowania standardów pełnienia służby prokuratorskiej, a także standardów w sprawowaniu funkcji w prokuraturze, w szczególności tych na najwyższym szczeblu w hierarchii instytucji.
Prokurator Generalny Adam Bodnar od momentu objęcia funkcji podejmuje działania mające na celu zbudowanie prokuratury jako organu zaufania społecznego, posiadającego autorytet. Cel ten jest możliwy do osiągnięcia poprzez podnoszenie poziomu pracy prokuratorów, zapewnienie im niezależności w podejmowanych decyzjach procesowych, ale także poprzez kształtowanie właściwych postaw i zachowań prokuratorów, którzy powinni reprezentować jak najwyższe standardy merytoryczne i etyczne.
prok. Anna Adamiak
Rzecznik Prasowy
Prokuratora Generalnego