Sąd Rejonowy wydał wyrok w sprawie OKŚZpNP – IPN w Poznaniu przeciwko Konradowi K.
20.07.2016
Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu oskarżyła byłego strażnika Centralnego Więzienia we Wronkach Konrada K. zarzucając mu popełnienie trzech przestępstw polegających na fizycznym znęcaniu się w latach 1948-1954 nad więźniami.
W czasie śledztwa, prokurator OKŚZpNP w Poznaniu ustalił, że Konrad K. pracował w komunistycznych organach bezpieczeństwa w latach 1946 – 1979 jako funkcjonariusz więziennictwa.
1 lipca 1948 r. został komendantem pawilonu I wronieckiego więzienia, a od 1952 r. był funkcjonariuszem Działu Specjalnego zajmującego się w więzieniu rozpracowywaniem więźniów politycznych.
W czerwcu 1954 r. został przeniesiony do innego więzienia.
Prokurator na podstawie zeznań świadków – byłych więźniów Centralnego Więzienia we Wronkach ustalił, że Konrad K. w czasie swojej służby w tym więzieniu znęcał się nad trzema więźniami, odbywającymi karę pozbawienia wolności za swą działalność niepodległościową: członkiem organizacji „Wolność i Niepodległość” – Tadeuszem C., członkiem organizacji „Orlęta” – Lesławem P. oraz członkiem organizacji „Konspiracyjne Wojsko Polskie” – Józefem J.
Jak ustalono oskarżony bił i kopał ww. po całym ciele, zmuszał do długotrwałego biegania połączonego z koniecznością wielokrotnego upadania i podnoszenia się oraz umieszczał w betonowym pomieszczeniu tzw. „karcu”, na skutek czego doprowadzał ich do fizycznego wyczerpania.
Wyrokiem Sądu Rejonowego w Opolu z 12.07.2016 r. Konrada K. uznano za winnego popełnienia zbrodni komunistycznych na szkodę Tadeusza C. i Lesława P., za co został skazany na karę łączną 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat.
W części dotyczącej przestępstwa popełnionego wobec Józefa J. postępowanie umorzono z uwagi na przedawnienie karalności przestępstwa, sąd uznał, że w przypadku tego czynu działanie sprawcy nie miało motywu politycznego.
Powyższy wyrok jest nieprawomocny.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.08.2021 10:12 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 05:38 administrator gov.pl