Sąd utrzymał w mocy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania stosowany na wniosek prokuratora Śląskiego pionu PZ PK wobec byłego Minister Skarbu Państwa podejrzanego o korupcję
15.03.2023
Dzisiaj (15 marca 2023 roku) Sąd Okręgowy w Katowicach nie uwzględnił zażalenia obrońcy Włodzimierza K. i utrzymał w mocy stosowany wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Do zatrzymania byłego Ministra Skarbu Państwa Włodzimierza K. doszło 27 lutego 2023 roku. Usłyszał on zarzuty korupcyjne i na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany. Wcześniej 1 lutego 2023 r. zatrzymano Rafała B. pełniącego w latach 2011 – 2015 funkcję podsekretarza Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, który również po usłyszeniu zarzutów na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany.
Środki zapobiegawcze
Sąd Okręgowy w Katowicach utrzymał w mocy postanowienie Sadu Rejonowego w zakresie zastosowanego wobec Włodzimierza K. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Tym samym Sąd uznał, że dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, oraz z uwagi na obawę matactwa i grożącą podejrzanemu surową karę jedynie środek w postaci tymczasowego aresztowania może zabezpieczyć dalszy tok postępowania. Sąd wskazał na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzucanego mu czynu.
Włodzimierz K. jest podejrzany o korupcję
Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił Włodzimierzowi K. popełniony wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami w tym Rafałem B. zarzut korupcyjny polegający na żądaniu od prezesa jednej ze spółek korzyści majątkowej w wysokości 2,5 % wartości zamówień publicznych uzyskiwanych od Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Mieście Stołecznym Warszawie w zamian za zmianę specyfikacji istotnych warunków zamówień publicznych. Wartość zamówień wyniosła prawie 600 milionów złotych. Zarzuty obejmują przyjęcie przez Włodzimierza K. kwoty prawie 5 milionów złotych. Czyny korupcyjne miały miejsce w okresie od kwietnia 2020 roku do grudnia 2022 roku w Warszawie w czasie gdy Włodzimierz K. pełnił funkcje prezesa zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Mieście Stołecznym Warszawie, a następnie Sekretarza Miasta Stołecznego Warszawy.
Czyn zarzucony podejrzanemu kwalifikowany z art. 228 § 1, 4 i 5 kk zagrożony jest karą do 12 lat pozbawienia wolności.
Kontrakty na śmieci o wartości 600 milionów złotych w zamian za łapówkę
W toku śledztwa prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ustalił, że w okresie od sierpnia 2020 roku do stycznia 2023 roku istniał proceder korupcyjny polegający na wręczaniu korzyści majątkowych o wielkiej wartości w związku z zawieraniem kontraktów na zagospodarowanie odpadów z Miasta Stołecznego Warszawy. Przedstawiciele jednej z grup kapitałowych zainteresowanych uczestnictwem w przetwarzaniu odpadów weszli w porozumienie z Rafałem B. W wyniku ustaleń o charakterze korupcyjnym zainteresowane spółki grupy kapitałowej uzyskały znaczące zamówienia z MPO w Warszawie. Następnie w latach 2021-2022 roku spółki te zagospodarowały odpady z Miasta Stołecznego Warszawa uzyskując w MPO Warszawa zamówienia na łączną kwotę prawie 600 milionów złotych. Uzyskanie tych zamówień było możliwe dzięki propozycji złożonej przez Rafała B. - byłego prezesa zarządu Pracodawców RP, uprzednio zajmującego szereg eksponowanych stanowisk rządowych, takich jak podsekretarz stanu w Ministerstwie Polityki Społecznej, w Ministerstwie Gospodarki oraz w Ministerstwie Skarbu Państwa. Z ustaleń śledztwa wynika, że Rafał B., w zamian za umożliwienie uzyskiwania zamówień publicznych z Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta Stołecznego Warszawy domagał się od przedstawicieli firm 5% łapówki od wartości tych zamówień. W tym celu Rafał B. oraz osoby zarządzające grupą kapitałową, tj. Artur P. i Wojciech S. stworzyli mechanizm umożliwiający wyprowadzenie wielomilionowych kwot przeznaczonych na korzyści majątkowe.
Pierwsze zatrzymania
Do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło już 10 stycznia 2023 roku. Wówczas na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zatrzymano 7 osób. Wykonane z ich udziałem czynności potwierdziły ustalenia śledztwa oraz ujawniły kolejne osoby zaangażowane w przestępczy proceder. Wówczas wobec dwóch podejrzanych na wniosek prokuratora Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa