Sędzia odpowie za spowodowanie wypadku drogowego
04.07.2017
Sąd Apelacyjny w Gdańsku Sąd Dyscyplinarny 26 czerwca 2017 roku podjął uchwałę o zezwoleniu na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Rejonowego w Chełmnie w stanie spoczynku – K.D. Uchwała ta jest nieprawomocna.
Co zarzuca się sędziemu
Wniosek o podjęcie uchwały o zezwoleniu na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego został skierowany do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku Sądu Dyscyplinarnego przez Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej. Po uzyskaniu zgody na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej prokurator zamierza ogłosić mu zarzut popełnienia przestępstwa wypadku drogowego (art. 177 par. 1 kodeksu karnego).
Do zdarzenia doszło 20 stycznia 2017 roku na ul. Chełmińskiej w Lisewie. Sędzia w stanie spoczynku kierując samochodem potrącił pieszą prawidłowo przechodzącą przez jezdnię na wyznaczonym przejściu dla pieszych. Na skutek zdarzenia pokrzywdzona doznała obrażeń ciała na okres powyżej 7 dni w rozumieniu art. 157 par. 1 kodeksu karnego.
Obszerny materiał dowodowy zgromadzony w toku tego postępowania, w tym uzyskana opinia biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych, wskazuje na to, że bezpośrednią przyczyną wypadku było nieprawidłowe postępowanie kierującego samochodem sędziego w stanie spoczynku. Nie zachował on szczególnej ostrożności w czasie zbliżania się do przejścia dla pieszych i nie ustąpił pierwszeństwa znajdującej się na tym przejściu pokrzywdzonej.
Trzeba uchylić immunitet
Skierowanie przez Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wniosku o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Rejonowego w Chełmnie w stanie spoczynku – K.D. było konieczne do tego, by wykonać czynności procesowe z jego udziałem, w tym by ogłosić mu zarzuty.
Zgodnie z art. 80 ustawy z 27 lipca 2001 roku – Prawo o ustroju sądów powszechnych sędzia nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zezwolenia właściwego sądu dyscyplinarnego. Natomiast art. 13 kodeksu postępowania karnego obliguje oskarżyciela – prokuratora do uzyskania zezwolenia władzy, od którego ustawa uzależnia ściganie.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
- Ostatnia modyfikacja:
- 10.08.2021 09:52 Szczepaniak Adrian
- Pierwsza publikacja:
- 17.06.2021 05:20 administrator gov.pl