W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Skuteczna skarga kasacyjna Prokuratora Generalnego w sprawie nabycia nieruchomości w toku egzekucji

15.11.2016

W przypadku nabycia własności nieruchomości w toku postępowania egzekucyjnego, rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie ma zastosowania, gdyż nie obejmuje ona zmiany stanu prawnego, które następują jako skutek innych zdarzeń niż czynności prawne. Sytuacja taka występuje przy sprzedaży egzekucyjnej.

Zwrócił na to uwagę Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand w swojej skardze kasacyjnej wniesionej do Sądu Najwyższego od wyroku jednego z sądów okręgowych.

Sąd Najwyższy w pełni podzielił pogląd zaprezentowany przez Zastępcę Prokuratora Generalnego. Wyrokiem z dnia 30 czerwca 2016 roku (sygn. akt I CSK 770/15) uchylił on zaskarżony wyrok sądu okręgowego i przekazał mu sprawę do ponownego rozpoznania.

Bez rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych

W swoim wyroku Sąd Najwyższy podkreślił, że osoba biorąca udział w licytacji działa w zaufaniu do organów reprezentujących autorytet państwa. Licytacja odbywa się publicznie i pod nadzorem sędziego (art. 972 kodeksu postępowania cywilnego). Przepisy kodeksu postępowania cywilnego przewidują uproszczony sposób zaskarżania czynności komornika podejmowanych w toku licytacji (art. 986 kpc). Skargę na czynności komornika mogą złożyć zarówno uczestnicy postępowania (art. 922 kpc), jak i inne osoby mające w tym interes prawny. Na postanowienie sądu co do przybicia przysługuje zażalenie. Podobnie jak w przypadku skargi na czynności komornika prowadzącego licytację, krąg podmiotów uprawnionych do złożenia zażalenia nie został wyraźnie określony. Legitymację taką mają uczestnicy postępowania, a także osoby mające interes prawny w uzyskaniu uchylenia lub zmiany wydanego postanowienia. Po uprawomocnieniu się przybicia i wykonaniu przez nabywcę warunków określonych w art. 998 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności. Na postanowienie to służy zażalenie, którego podstawą nie mogą być jednak uchybienia sprzed uprawomocnienia się przybicia (art. 998 par. 2 kpc).

Jak podkreślił Sąd Najwyższy na każdym etapie sprzedaży nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym istnieje możliwość skorzystania przez osoby mające interes prawny z przewidzianych ustawą środków zaskarżenia. Egzekucja z nieruchomości została bowiem uregulowana w sposób nie tylko zapewniający wierzycielom efektywne zaspokojenie z nieruchomości, przy zagwarantowaniu wysokich standardów ochrony dłużnika, ale również z uwzględnieniem potrzeby ochrony potencjalnych nabywców nieruchomości.

Sąd Okręgowy, który rozstrzygał w tej sprawie w sposób nieuprawniony dokonał oceny nabycia własności nieruchomości w toku postępowania egzekucyjnego z odwołaniem się do rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych oraz skuteczności zajęcia nieruchomości. Z tego też powodu wydany przez niego wyrok musiał zostać uchylony.

Jak doszło do powstania sporu

Sprawa, którą zajmował się Sąd Najwyższy, dotyczyła nabycia własności nieruchomości w toku postępowania egzekucyjnego.

Sąd Rejonowy odmówił ujawnienia w księdze wieczystej wzmianki o toczącej się egzekucji. W swojej odmowie wskazał, że do nieruchomości tej została już skierowana egzekucja prowadzona przez innego komornika sądowego. Już po tej odmowie sądu rejonowego właściciele nieruchomości sprzedali ją swojemu synowi. Ten z kolei ponownie sprzedał ją osobom trzecim.

W międzyczasie osoba fizyczna, która występowała w tej sprawie w charakterze powoda (A.W.), nabyła tę samą nieruchomość za niespełna 500 tysięcy złotych od egzekwowanych dłużników, którzy wcześniej sprzedali ją synowi. Do nabycia doszło w drodze licytacji publicznej. Nabywca złożył do sądu wniosek o ujawnienie go w księdze wieczystej jako właściciela nieruchomości. Ten oddalił jego wniosek. W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia wskazał, że przed złożeniem tego wniosku nieruchomość została już sprzedana na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Nabywcy nieruchomości zostali już wpisani do księgi wieczystej jako właściciele. W chwili podpisywania aktu notarialnego brak było wpisów w dziale III i IV księgi wieczystej. Nabywcy nieruchomości nie wiedzieli, iż w chwili podpisywania aktu notarialnego z nieruchomości prowadzono egzekucję i została ona zajęta. Nabyli oni własność nieruchomości w dobrej wierze, na podstawie odpłatnej czynności prawnej od właściciela ujawnionego w dziale II księgi wieczystej. Chroni ich zatem rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych. Działania rękojmi nie wyłącza nabycie własności nieruchomości w wyniku licytacji przeprowadzonej w toku postępowania egzekucyjnego.

Sąd Okręgowy, który zajmował się sprawą na skutek apelacji wniesionej przez powoda A.W., podzielił stanowisko zaprezentowane przez sąd rejonowy. Jak wskazał w swojej skardze kasacyjnej Zastępca Prokuratora Generalnego, stanowisko to było błędne. Zgodził się z tym Sąd Najwyższy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
20.08.2021 11:57 Nadolny Damian
Pierwsza publikacja:
20.08.2021 11:57 Nadolny Damian
{"register":{"columns":[]}}